Swiss Cup Basel -- Round-Robin

Oct 3 - 6, 2013
Pool Winners, plus 8 Best Ranking Team Qualify.
View Standings: By Pool | Overall
Pool A
Rasmus Stjerne
Hvidovre, DEN
1.000  2-0  2-0  1-0  0-0  1-0 
Michael Hauser
, SUI
0.500  2-1  0-1  0-2  0-1  0-0 
Ritvars Gulbis
Riga, LAT
0.500  1-0  1-2  1-0  0-0  0-0 
Johnny Jahr
Fuessen, GER
0.250  0-0  1-3  1-0  0-0  1-0 
CC Uzwil
Uzwil, SUI
0.250  1-3  0-0  1-2  0-1  0-0 
Pool B
Thomas Ulsrud
Oslo, NOR
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Andrey Drozdov
Moscow, RUS
0.750  2-0  1-1  1-1  0-0  0-0 
Marcus Hasselborg
Sundsvall, SWE
0.500  1-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
Uitikon Waldegg
Uitikon, SUI
0.250  1-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Simone Gonin
, ITA
0.000  0-0  0-4  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Logan Gray
Stirling, SCO
0.750  3-1  0-0  2-0  0-0  2-0 
Sven Michel
Adelboden, SUI
0.750  3-0  0-1  0-1  0-1  0-0 
Aku Kauste
Hyvinkaa, FIN
0.500  1-0  1-2  1-0  0-0  0-0 
Pavel Kocian
Bratislava, SVK
0.250  0-1  1-2  0-0  0-0  0-0 
Marc Suter
, SUI
0.250  0-1  1-2  0-2  0-1  0-0 
Pool D
Oskar Eriksson
Lit, SWE
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Alexander Attinger
Dubendorf, SUI
0.750  1-0  2-1  0-0  0-0  0-0 
Thomas Dufour
Chamonix, FRA
0.500  1-0  1-2  0-1  0-0  0-0 
Markus Hoiberg
Oppdal, NOR
0.250  1-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Maciej Cesarz
Katovice, POL
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-0 
Pool E
Mario Freiberger
Zug, SUI
0.750  2-1  1-0  3-1  2-0  0-0 
Amos Mosaner
Trentino, ITA
0.750  0-0  3-1  1-0  0-0  0-0 
Jiri Snitil
Praha, CZE
0.500  2-1  0-1  0-1  0-0  0-1 
Bern Inter Appatrade
Berne, SUI
0.500  0-1  2-1  0-1  0-0  0-1 
Markus Forejtek
Korneuburg, AUT
0.000  0-3  0-1  0-1  0-0  0-0 
Pool F
David Sik
Prague, CZE
1.000  2-0  2-0  1-0  0-0  1-0 
Pascal Hess
Zug, SUI
0.750  1-0  2-1  0-1  0-1  0-0 
Tomi Rantamaki
Helsinki, FIN
0.500  2-2  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mark Dacey
Halifax, NS
0.250  0-2  1-1  0-0  0-0  0-0 
Bern-Zahringer
Berne, SUI
0.000  0-1  0-3  0-0  0-0  0-0 
Pool G
David Murdoch
Stirling, SCO
1.000  2-0  2-0  2-0  0-0  0-0 
Bern-Zahringer
Berne, SUI
0.750  3-0  0-1  1-1  0-0  1-0 
Gabor Ezsol
Budapest, HUN
0.250  1-1  0-2  1-0  0-0  0-0 
CC Bern Hellomalt
Bern, SUI
0.250  1-1  0-2  0-2  0-1  0-0 
Rasmus Wrana
Sundbyberg, SWE
0.250  0-1  1-2  0-1  0-0  0-0 
Pool H
Peter de Cruz
Geneva, SUI
1.000  4-0  0-0  1-0  0-0  1-0 
Evgeniy Arkhipov
Moscow, RUS
0.750  1-0  2-1  1-0  0-0  0-0 
Grant Hardie
Dumfries, SCO
0.500  1-1  1-1  0-1  0-1  0-0 
Andre Neuenschwander
, SUI
0.250  1-2  0-1  0-1  0-0  0-0 
Konstantin Kampf
Fuessen, GER
0.000  0-0  0-4  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 3, 13 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Rasmus Stjerne Michael Hauser 4-3    Final (EE)
2 Sven Michel Aku Kauste 7-1    Final (6)
3 Marcus Hasselborg Andrey Drozdov 5-6    Final (8)
Thu, Oct 3, 13 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Thomas Dufour Alexander Attinger 3-5    Final (7)
2 Mark Dacey David Sik 4-7    Final (8)
3 Evgeniy Arkhipov Peter de Cruz 2-8    Final (6)
4 Rasmus Wrana CC Bern Hellomalt 1-7    Final (5)
5 Mario Freiberger Bern Inter Appatrade 5-4    Final (EE)
Fri, Oct 4, 13 08:45 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Markus Hoiberg Oskar Eriksson 3-9    Final (6)
2 Logan Gray Marc Suter 7-6    Final (EE)
3 Johnny Jahr CC Uzwil 7-6    Final (EE)
4 Pascal Hess Tomi Rantamaki 7-5    Final (7)
5 Konstantin Kampf Grant Hardie 1-7    Final (5)
6 David Murdoch Bern-Zahringer 7-6    Final (8)
7 Uitikon Waldegg Thomas Ulsrud 1-7    Final (5)
8 Jiri Snitil Amos Mosaner 8-4    Final (7)
Fri, Oct 4, 13 11:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Pavel Kocian Sven Michel 2-8    Final (6)
2 Maciej Cesarz Thomas Dufour 3-8    Final (7)
3 Bern-Zahringer Mark Dacey 3-10    Final (6)
4 Andre Neuenschwander Evgeniy Arkhipov 4-5    Final (8)
5 Ritvars Gulbis Rasmus Stjerne 2-7    Final (7)
6 Gabor Ezsol Rasmus Wrana 5-7    Final (7)
7 Markus Forejtek Mario Freiberger 4-5    Final (8)
8 Simone Gonin Marcus Hasselborg 3-8    Final (7)
Fri, Oct 4, 13 03:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 CC Bern Hellomalt Bern-Zahringer 5-6    Final (EE)
2 Andrey Drozdov Thomas Ulsrud 6-7    Final (8)
3 Alexander Attinger Oskar Eriksson 5-11    Final (7)
4 Aku Kauste Marc Suter 4-3    Final (8)
5 Peter de Cruz Grant Hardie 4-3    Final (EE)
6 Bern Inter Appatrade Amos Mosaner 2-6    Final (7)
7 Michael Hauser CC Uzwil 3-4    Final (8)
8 David Sik Tomi Rantamaki 6-3    Final (7)
Fri, Oct 4, 13 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Markus Forejtek Jiri Snitil 1-10    Final (5)
2 Ritvars Gulbis Johnny Jahr 5-3    Final (8)
3 Gabor Ezsol David Murdoch 0-8    Final (4)
4 Simone Gonin Uitikon Waldegg 2-7    Final (5)
5 Pavel Kocian Logan Gray 6-3    Final (7)
6 Maciej Cesarz Markus Hoiberg 2-5    Final (7)
7 Bern-Zahringer Pascal Hess 4-6    Final (8)
8 Andre Neuenschwander Konstantin Kampf 8-3    Final (7)
Fri, Oct 4, 13 08:45 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Thomas Ulsrud Marcus Hasselborg 5-3    Final (8)
2 Bern-Zahringer Rasmus Wrana 8-6    Final (8)
3 Amos Mosaner Mario Freiberger 6-5    Final (7)
4 CC Uzwil Rasmus Stjerne 4-6    Final (7)
5 Tomi Rantamaki Mark Dacey 7-2    Final (7)
6 Marc Suter Sven Michel 5-7    Final (8)
7 Grant Hardie Evgeniy Arkhipov 2-5    Final (7)
8 Oskar Eriksson Thomas Dufour 7-6    Final (8)
Sat, Oct 5, 13 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Aku Kauste Pavel Kocian 8-2    Final (6)
2 Peter de Cruz Andre Neuenschwander 5-2    Final (6)
3 CC Bern Hellomalt Gabor Ezsol 3-4    Final (8)
4 David Sik Bern-Zahringer 8-2    Final (6)
5 Bern Inter Appatrade Markus Forejtek 9-2    Final (6)
6 Michael Hauser Ritvars Gulbis 7-5    Final (8)
7 Andrey Drozdov Simone Gonin 7-0    Final (4)
8 Alexander Attinger Maciej Cesarz 7-1    Final (7)
Sat, Oct 5, 13 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Rasmus Wrana David Murdoch 6-7    Final (8)
2 Evgeniy Arkhipov Konstantin Kampf 10-3    Final (7)
3 Marcus Hasselborg Uitikon Waldegg 6-4    Final (7)
4 Mario Freiberger Jiri Snitil 4-3    Final (EE)
5 Thomas Dufour Markus Hoiberg 6-1    Final (6)
6 Mark Dacey Pascal Hess 4-7    Final (8)
7 Sven Michel Logan Gray 6-7    Final (EE)
8 Rasmus Stjerne Johnny Jahr 8-2    Final (6)
Sat, Oct 5, 13 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 CC Uzwil Ritvars Gulbis 5-6    Final (8)
2 Amos Mosaner Markus Forejtek 8-1    Final (6)
3 Grant Hardie Andre Neuenschwander 5-3    Final (7)
4 Oskar Eriksson Maciej Cesarz 8-2    Final (6)
5 Thomas Ulsrud Simone Gonin 9-3    Final (7)
6 Tomi Rantamaki Bern-Zahringer 7-3    Final (7)
7 Marc Suter Pavel Kocian 7-2    Final (7)
8 Bern-Zahringer Gabor Ezsol 7-2    Final (6)
Sat, Oct 5, 13 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Pascal Hess David Sik 7-8    Final (EE)
2 Markus Hoiberg Alexander Attinger 3-9    Final (6)
3 Jiri Snitil Bern Inter Appatrade 3-5    Final (8)
4 Johnny Jahr Michael Hauser 3-5    Final (8)
5 Konstantin Kampf Peter de Cruz 2-8    Final (7)
6 Uitikon Waldegg Andrey Drozdov 3-6    Final (6)
7 David Murdoch CC Bern Hellomalt 5-3    Final (7)
8 Logan Gray Aku Kauste 5-3    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Recent News

Recent
Silvana Tirinzoni wins Humpty's Champions Cup

Silvana Tirinzoni wins Humpty's Champions Cup

Silvana Tirinzoni (Aarau, Switzerland) wins the Humpty's Champions Cup, defeating Kerri Einarson (Winnipeg, Manitoba) 6-3 at the Merlis Belsher Place in Saskatoon, Canada.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

To top ↑