Curling Scores

Click Event to Show Scoreboard
M: Canad Inns Men's Classic
W: Womens Masters Basel
W: Atkins Curling Supplies Classic
M: Atkins Curling Supplies Classic
M: Stonewall Family Foods Junior Classic
W: Stonewall Family Foods Junior Classic
M: Red Deer Elks Junior Mens Spiel
W: Driving Force Abbotsford Cashspiel
M: Driving Force Abbotsford Cashspiel
M: McKee Homes Fall Curling Classic
: Red Deer Elks Junior Womens Spiel
M: Sherwood Park Mixed Doubles Classic
W: Stroud Sleeman Cash Spiel
M: Stroud Sleeman Cash Spiel
M: Coldwater Rocktoberfest U18 Mens Spiel
W: Coldwater Rocktoberfest U18 Womens Spiel
M: Kalamazoo Men's Classic
M: China Open
W: China Open
M: Steele Cup Cash
W: Regina Callie Rockoberfest
W: Steele Cup Cash
W: Wetzikon Wheelchair Curling Tournament
W: Wheelchair Curling Baltic League: Stage 2
Default (ET)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curling Masters Champery -- Round-Robin

Oct 19 - 22, 2017
Pool A
Tom Brewster
Aberdeen, SCO
1.000  5-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Niklas Edin
Karlstad, SWE
0.800  3-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Joel Retornaz
Trentino, ITA
0.600  2-0  1-2  0-0  0-0  0-0 
Yannick Schwaller
Bern, SUI
0.400  1-0  1-3  0-0  0-0  0-0 
Yves Hess
Zug, SUI
0.200  1-1  0-3  0-0  0-0  0-0 
Gaetan Mancini
, SUI
0.000  0-2  0-3  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Bruce Mouat
Edinburgh, SCO
0.800  1-1  3-0  1-1  0-0  1-0 
Rasmus Stjerne
Hvidovre, DEN
0.600  1-2  2-0  0-2  0-1  0-0 
Jaap van Dorp
Zoetermeer, NED
0.600  1-0  2-2  2-0  0-0  0-0 
Aku Kauste
Hyvinkaa, FIN
0.400  1-2  1-1  0-0  0-0  0-0 
Jiri Snitil
Prague, CZE
0.400  1-2  1-1  0-1  0-0  0-0 
Karlis Smilga
Riga, LAT
0.200  0-3  1-1  1-0  0-0  0-0 
Pool C
Patric Mabergs
Skelleftea, SWE
0.800  2-1  2-0  0-0  0-0  0-0 
Stefan Staehli
Bern, SUI
0.600  2-2  1-0  0-0  0-0  0-0 
Alexey Timofeev
Moscow, RUS
0.600  1-0  2-2  0-0  0-0  0-0 
Steffen Walstad
Oppdal, NOR
0.600  2-2  1-0  1-0  0-0  0-0 
Kristian Lindstroem
Lit, SWE
0.400  1-2  1-1  0-0  0-0  0-0 
Kim-Lloyd Sciboz
Lausanne, SUI
0.000  0-0  0-5  0-1  0-0  0-0 
Pool D
Stirling Gin
Stirling, SCO
0.800  3-0  1-1  1-1  0-0  0-0 
Alexander Baumann
Baden-Baden, GER
0.600  3-1  0-1  1-1  1-0  0-0 
Marc Pfister
Adelboden, SUI
0.600  3-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Felix Attinger
Dubendorf, SUI
0.400  1-1  1-2  1-2  0-0  0-1 
David Sik
Prague, CZE
0.400  0-1  2-2  1-0  0-0  0-0 
Lucien Lottenbach
Luzern, SUI
0.200  0-1  1-3  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 19, 17 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Gaetan Mancini Yves Hess 5-7    Final (8)
B Joel Retornaz Yannick Schwaller 6-1    Final (6)
C Tom Brewster Niklas Edin 5-3    Final (7)
D Karlis Smilga Jiri Snitil 3-12    Final (6)
E Aku Kauste Jaap van Dorp 9-6    Final (7)
F Rasmus Stjerne Bruce Mouat 6-7    Final (EE)
Thu, Oct 19, 17 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kim-Lloyd Sciboz Alexey Timofeev 1-9    Final (5)
B Kristian Lindstroem Stefan Staehli 4-7    Final (8)
C Steffen Walstad Patric Mabergs 2-5    Final (7)
D David Sik Lucien Lottenbach 1-7    Final (6)
E Felix Attinger Alexander Baumann 7-8    Final (EE)
F Marc Pfister Stirling Gin 4-6    Final (8)
Fri, Oct 20, 17 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Karlis Smilga Aku Kauste 4-7    Final (7)
B Jiri Snitil Rasmus Stjerne 4-7    Final (7)
C Bruce Mouat Jaap van Dorp 8-1    Final (7)
D Gaetan Mancini Joel Retornaz 2-5    Final (7)
E Yves Hess Tom Brewster 5-10    Final (8)
F Niklas Edin Yannick Schwaller 7-4    Final (7)
Fri, Oct 20, 17 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A David Sik Felix Attinger 8-7    Final (8)
B Lucien Lottenbach Marc Pfister 3-5    Final (7)
C Stirling Gin Alexander Baumann 5-4    Final (8)
D Kim-Lloyd Sciboz Kristian Lindstroem 5-8    Final (7)
E Alexey Timofeev Steffen Walstad 3-7    Final (7)
F Patric Mabergs Stefan Staehli 2-4    Final (8)
Fri, Oct 20, 17 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Tom Brewster Joel Retornaz 8-4    Final (8)
B Niklas Edin Yves Hess 7-3    Final (6)
C Gaetan Mancini Yannick Schwaller 1-8    Final (6)
D Aku Kauste Rasmus Stjerne 1-5    Final (7)
E Bruce Mouat Jiri Snitil 6-3    Final (7)
F Karlis Smilga Jaap van Dorp 2-6    Final (7)
Fri, Oct 20, 17 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Steffen Walstad Kristian Lindstroem 2-5    Final (7)
B Patric Mabergs Alexey Timofeev 9-3    Final (6)
C Kim-Lloyd Sciboz Stefan Staehli 2-7    Final (7)
D Felix Attinger Marc Pfister 1-7    Final (5)
E Stirling Gin Lucien Lottenbach 7-1    Final (3)
F David Sik Alexander Baumann 7-3    Final (8)
Fri, Oct 20, 17 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jiri Snitil Jaap van Dorp 6-7    Final (8)
B Aku Kauste Bruce Mouat 3-6    Final (8)
C Karlis Smilga Rasmus Stjerne 2-6    Final (6)
D Yves Hess Yannick Schwaller 5-7    Final (8)
E Joel Retornaz Niklas Edin 1-4    Final (7)
F Gaetan Mancini Tom Brewster 4-6    Final (7)
Sat, Oct 21, 17 09:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Lucien Lottenbach Alexander Baumann 4-7    Final (7)
B Felix Attinger Stirling Gin 6-5    Final (8)
C David Sik Marc Pfister 1-7    Final (4)
D Alexey Timofeev Stefan Staehli 7-4    Final (7)
E Kristian Lindstroem Patric Mabergs 1-6    Final (5)
F Kim-Lloyd Sciboz Steffen Walstad 3-4    Final (7)
Sat, Oct 21, 17 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Bruce Mouat Karlis Smilga 6-7    Final (8)
B Gaetan Mancini Niklas Edin 3-11    Final (6)
C Yves Hess Joel Retornaz 4-8    Final (7)
D Jaap van Dorp Rasmus Stjerne 6-5    Final (8)
E Yannick Schwaller Tom Brewster 1-6    Final (5)
F Jiri Snitil Aku Kauste 5-1    Final (4)
Sat, Oct 21, 17 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Stirling Gin David Sik 8-3    Final (6)
B Kim-Lloyd Sciboz Patric Mabergs 1-7    Final (7)
C Alexey Timofeev Kristian Lindstroem 9-4    Final (8)
D Alexander Baumann Marc Pfister 7-2    Final (6)
E Stefan Staehli Steffen Walstad 1-5    Final (5)
F Lucien Lottenbach Felix Attinger 4-7    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

Click Event to Show Scoreboard
M: Canad Inns Men's Classic
W: Womens Masters Basel
W: Atkins Curling Supplies Classic
M: Atkins Curling Supplies Classic
M: Stonewall Family Foods Junior Classic
W: Stonewall Family Foods Junior Classic
M: Red Deer Elks Junior Mens Spiel
W: Driving Force Abbotsford Cashspiel
M: Driving Force Abbotsford Cashspiel
M: McKee Homes Fall Curling Classic
: Red Deer Elks Junior Womens Spiel
M: Sherwood Park Mixed Doubles Classic
W: Stroud Sleeman Cash Spiel
M: Stroud Sleeman Cash Spiel
M: Coldwater Rocktoberfest U18 Mens Spiel
W: Coldwater Rocktoberfest U18 Womens Spiel
M: Kalamazoo Men's Classic
M: China Open
W: China Open
M: Steele Cup Cash
W: Regina Callie Rockoberfest
W: Steele Cup Cash
W: Wetzikon Wheelchair Curling Tournament
W: Wheelchair Curling Baltic League: Stage 2
Default (ET)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Reid Carruthers wins StuSells Toronto Tankard

Reid Carruthers wins StuSells Toronto Tankard

Reid Carruthers (Winnipeg, Manitoba) wins the StuSells Toronto Tankard, defeating Stuart Thompson (Dartmouth, Nova Scota) 7-5 in an extra end at the Royal Canadian Curling Club in Toronto, Canada.

Curling Blogs

Facebook Feed

To top ↑