World Curling Report

Curling Scores

M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey 6th
McDonald
Kean 6th
Hall
Ferris 7th
Camm
Howard 7th
Allen
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Richard Final
Wood (9)
Wenzek Final
Medford (10)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Apolla World Curling Tour Championship -- Round-Robin

Mar 25 - 29, 1998
Pool A
Bert Gretzinger
Kelowna, BC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brent MacDonald
St. Albert, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Vic Peters
Winnipeg, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mike Sali
Calgary, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Robert Schlender
Edmonton, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jeff Stoughton
Winnipeg, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Al Hackner
Thunder Bay, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kevin Martin
Edmonton, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rich Moffatt
Ottawa, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lowell Peterman
Red Deer, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Gerald Shymko
Calder, SK
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Randy Woytowich
Regina, SK
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Dale Duguid
Winnipeg, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mike Harris
Toronto, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brad Heidt
Kerrobert, SK
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brian Humble
Saskatoon, SK
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Peja Lindholm
, SWE
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mickey Pendergast
Calgary, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Kerry Burtnyk
Winnipeg, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Randy Ferbey
Edmonton, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Guy Hemmings
St. Lambert, PQ
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Doran Johnson
Saskatoon, SK
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kevin Park
Edmonton, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Doug Walker
Beaumont, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey 6th
McDonald
Kean 6th
Hall
Ferris 7th
Camm
Howard 7th
Allen
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Richard Final
Wood (9)
Wenzek Final
Medford (10)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑