World Curling Report

Curling Scores

W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Jan 29 -- 12:00pm MT
Gushulak 9th
Richards
Daniels 9th
Thompson
Brown 11  Final
Slattery (5)
Wark 9th
Pewarchuk
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Wed, Jan 29 -- 4:00pm ET
Epping  
Hall  
Howard  
Ferris  
Kean  
Allen  
Willsey  
Camm  
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer Final
Jacobs 10  (9)
Lemieux Final
MacEwan (9)
Robert Final
Chandler (10)
Brown Final
Badiuk (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone 3rd
Fell
Heidt 3rd
Howard
Heidt 2nd
Hartung
Tenetuik 3rd
Jacobson
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds Final
Skanes (9)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan Final
Balsdon (10)
Brandwood Final
Murphy 10  (9)
Inglis 10  Final
Harrison (EE)
Hastings Final
Froud (9)
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan Final
Cyr (10)
Roach 10  Final
Cain (10)
Odishaw 10  Final
Hanson (10)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Jan 29 -- 12:00pm MT
Richard 9th
Medford
Thompson  
Longworth  
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: Northwest Territories Mens Championship
Hay River, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 30 -- 5:30pm ET
Hudy  
Koe  
Dohey  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Grey Power Players' Championship -- A Event

Apr 13 - 18, 2010
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Default (ET)
Brad Gushue
D4 - Wed 4:00pm
Loser to 15
SCORES
  [1]
Brad Gushue
Martin Ferland
D8 - Thu 4:00pm
Loser to 21
SCORES
  [9]
Brad Gushue
Randy Ferbey
Dale Matchett
D4 - Wed 4:00pm
Loser to 15
SCORES
 

  [2]

Dale Matchett
D10 - Thu 11:00pm
Loser to 24
SCORES
  [13]
Mike McEwen
D2 - Tue 10:30pm
Loser to 16
SCORES
  [3]
Pat Simmons
Pat Simmons
Pat Simmons
D6 - Wed 11:00pm
Loser to 21
SCORES
  [10]
Glenn Howard
Reid Carruthers
D4 - Wed 4:00pm
Loser to 16
SCORES
  [4]
Reid Carruthers
Kevin Martin
D3 - Wed 12:30pm
Loser to 17
SCORES
  [5]
Kevin Martin
Jake Higgs
D5 - Wed 7:30pm
Loser to 22
SCORES
  [11]
Kevin Martin
Niklas Edin
Bob Ursel
D2 - Tue 10:30pm
Loser to 17
SCORES
  [6]
Bob Ursel
D10 - Thu 11:00pm
Loser to 23
SCORES
  [14]
Kevin Koe
D4 - Wed 4:00pm
Loser to 18
SCORES
  [7]
Kevin Koe
Ted Appelman
Kevin Koe
D8 - Thu 4:00pm
Loser to 22
SCORES
  [12]
Jeff Stoughton
Jeff Stoughton
D4 - Wed 4:00pm
Loser to 18
SCORES
  [8]
Jason Gunnlaugson

Curling Scores

W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Jan 29 -- 12:00pm MT
Gushulak 9th
Richards
Daniels 9th
Thompson
Brown 11  Final
Slattery (5)
Wark 9th
Pewarchuk
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Wed, Jan 29 -- 4:00pm ET
Epping  
Hall  
Howard  
Ferris  
Kean  
Allen  
Willsey  
Camm  
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer Final
Jacobs 10  (9)
Lemieux Final
MacEwan (9)
Robert Final
Chandler (10)
Brown Final
Badiuk (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone 3rd
Fell
Heidt 3rd
Howard
Heidt 2nd
Hartung
Tenetuik 3rd
Jacobson
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds Final
Skanes (9)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan Final
Balsdon (10)
Brandwood Final
Murphy 10  (9)
Inglis 10  Final
Harrison (EE)
Hastings Final
Froud (9)
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan Final
Cyr (10)
Roach 10  Final
Cain (10)
Odishaw 10  Final
Hanson (10)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Jan 29 -- 12:00pm MT
Richard 9th
Medford
Thompson  
Longworth  
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: Northwest Territories Mens Championship
Hay River, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 30 -- 5:30pm ET
Hudy  
Koe  
Dohey  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑