World Curling Report

Curling Scores

W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 5th
Jacobs
Lemieux 5th
MacEwan
Robert 5th
Chandler
Brown 5th
Badiuk
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan 9th
Cyr
Roach 10th
Cain
Odishaw 9th
Hanson
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 8th
Balsdon
Brandwood 8th
Murphy
Inglis 8th
Harrison
Hastings 8th
Froud
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds  
Skanes  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

PharmAssist Players' Championship -- Round-Robin

Mar 31 - Apr 4, 2004
Pool A
Kevin Martin
, AB
0.800  4-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mark Noseworthy
, NL
0.600  1-0  2-2  1-1  0-0  0-0 
Pat Simmons
, SK
0.600  3-1  0-1  1-0  0-0  0-0 
Tom Brewster
, SCO
0.400  2-0  0-3  1-0  0-0  0-0 
Kevin Park
Edmonton, AB
0.400  1-0  1-3  0-0  0-0  0-0 
Wayne Middaugh
Toronto, ON
0.200  1-1  0-3  0-2  0-0  0-0 
Pool B
Jeff Stoughton
Winnipeg, MB
1.000  3-0  2-0  2-0  0-0  0-0 
Brad Gushue
, NL
0.600  2-0  1-2  2-0  1-0  1-0 
John Morris
Calgary, AB
0.600  3-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Dave Boehmer
, MB
0.400  1-3  1-0  0-2  0-0  0-1 
Jamie King
, AB
0.200  1-1  0-3  0-2  0-1  0-0 
Ralph Stoeckli
, SUI
0.200  0-0  1-4  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Brad Heidt
, SK
0.800  2-0  2-1  0-0  0-0  0-0 
Glen Despins
, SK
0.600  2-2  1-0  2-1  2-0  0-1 
Guy Hemmings
, QC
0.600  1-2  2-0  1-0  1-0  0-0 
Kerry Burtnyk
, MB
0.400  2-2  0-1  0-1  0-0  0-1 
Glenn Howard
Coldwater, ON
0.400  0-0  2-3  1-1  0-0  0-1 
Craig Brown
, USA
0.200  1-1  0-3  0-1  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Wed, Mar 31, 04 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jeff Stoughton Ralph Stoeckli 6-4    Final (10)
B Craig Brown Kerry Burtnyk 7-10    Final (9)
C Glen Despins Guy Hemmings 7-8    Final (EE)
D Glenn Howard Brad Heidt 4-7    Final (9)
E Jamie King John Morris 6-8    Final (10)
Wed, Mar 31, 04 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Dave Boehmer John Morris 8-4    Final (6)
B Kevin Martin Tom Brewster 8-6    Final (9)
C Wayne Middaugh Kevin Park 6-3    Final (10)
D Pat Simmons Mark Noseworthy 7-6    Final (10)
E Jeff Stoughton Brad Gushue 9-4    Final (9)
Wed, Mar 31, 04 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Glenn Howard Guy Hemmings 7-1    Final (5)
B Dave Boehmer Jamie King 10-4    Final (9)
C Ralph Stoeckli Brad Gushue 6-8    Final (10)
D Glen Despins Craig Brown 8-1    Final (5)
E Brad Heidt Kerry Burtnyk 8-5    Final (9)
Thu, Apr 1, 04 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Glen Despins Kerry Burtnyk 9-8    Final (EE)
B Wayne Middaugh Mark Noseworthy 7-8    Final (10)
C Pat Simmons Tom Brewster 6-3    Final (9)
D Kevin Martin Kevin Park 8-3    Final (6)
E Craig Brown Guy Hemmings 5-7    Final (9)
Thu, Apr 1, 04 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Heidt Guy Hemmings 8-5    Final (9)
B Dave Boehmer Ralph Stoeckli 4-6    Final (10)
C Jamie King Brad Gushue 4-5    Final (EE)
D Jeff Stoughton John Morris 7-3    Final (9)
E Glenn Howard Glen Despins 6-7    Final (EE)
Thu, Apr 1, 04 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Pat Simmons Kevin Park 5-7    Final (10)
B Craig Brown Brad Heidt 8-2    Final (7)
C Glenn Howard Kerry Burtnyk 3-7    Final (8)
D Wayne Middaugh Tom Brewster 5-6    Final (10)
E Kevin Martin Mark Noseworthy 3-8    Final (7)
Fri, Apr 2, 04 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Tom Brewster Mark Noseworthy 4-6    Final (10)
B Jeff Stoughton Jamie King 5-4    Final (10)
C Ralph Stoeckli John Morris 7-9    Final (10)
D Dave Boehmer Brad Gushue 5-6    Final (EE)
E Wayne Middaugh Pat Simmons 2-8    Final (6)
Fri, Apr 2, 04 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Martin Pat Simmons 4-2    Final (9)
B Glen Despins Brad Heidt 8-11    Final (10)
C Glenn Howard Craig Brown 7-6    Final (10)
D Guy Hemmings Kerry Burtnyk 7-4    Final (9)
E Kevin Park Mark Noseworthy 8-2    Final (5)
Fri, Apr 2, 04 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Morris Brad Gushue 12-5    Final (8)
B Wayne Middaugh Kevin Martin 0-6    Final (4)
C Kevin Park Tom Brewster 5-8    Final (9)
D Jamie King Ralph Stoeckli 10-5    Final (7)
E Dave Boehmer Jeff Stoughton 7-8    Final (10)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 5th
Jacobs
Lemieux 5th
MacEwan
Robert 5th
Chandler
Brown 5th
Badiuk
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan 9th
Cyr
Roach 10th
Cain
Odishaw 9th
Hanson
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 8th
Balsdon
Brandwood 8th
Murphy
Inglis 8th
Harrison
Hastings 8th
Froud
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds  
Skanes  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑