World Curling Report

Curling Scores

W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Thu, Dec 5 -- 1:00am ET
Dudt Final
Jentsch (8)
Madisson Final
Kim 10  (7)
Feltscher Final
Han (8)
Skrlik Final
Kovaleva (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Wed, Dec 4 -- 8:30pm ET
Nyman Final
Glukhov (8)
Zou Final
Ruohonen (7)
Horgan Final
Kim (EE)
Schnider Final
van Dorp (8)
: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Wed, Dec 4 -- 4:00pm GMT
Denmark 11  Final
Ukraine (6)
Turkey Final
Belgium (7)
China 12  Final
Wales (6)
Brazil Final
Saudi Arabia (EE)
Kosovo Final
Guyana (6)
Ireland Final
France (EE)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Murphy  
Rowsell  
Chandler  
Hanson  
Comeau  
Jones  
Sullivan  
Park  
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Graham  
Crawford  
Yan  
Comeau  
Cousins  
Wang  
Smith  
Gim  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Players' Championship -- Round-Robin

Apr 10 - 15, 2018
Pool A
Niklas Edin
Karlstad, SWE
0.800  3-1  0-0  0-0  1-1  0-0 
Jason Gunnlaugson
Winnipeg, MB
0.600  2-1  1-1  0-0  1-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.600  1-1  1-1  0-0  0-0  0-1 
Bruce Mouat
Edinburgh, SCO
0.400  0-1  2-2  0-0  0-0  0-0 
Kyle Smith
Perth, SCO
0.400  0-1  2-1  0-0  0-0  1-0 
Brad Jacobs
Sault Ste Marie, ON
0.200  1-1  0-2  0-0  0-0  0-1 
Pool B
Kevin Koe
Calgary, AB
1.000  4-0  0-0  1-0  0-0  0-0 
Brad Gushue
St. John's, NL
0.800  1-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
John Epping
Toronto, ON
0.400  0-0  1-2  1-1  0-0  0-0 
John Shuster
Duluth, USA
0.400  1-0  1-2  1-0  0-0  0-0 
Brendan Bottcher
Edmonton, AB
0.200  1-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Reid Carruthers
Winnipeg, MB
0.200  0-2  1-1  0-3  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Apr 10, 18 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Reid Carruthers John Epping 5-6    Final (8)
D Brad Jacobs Jason Gunnlaugson 5-7    Final (EE)
Wed, Apr 11, 18 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
C Mike McEwen Bruce Mouat 3-6    Final (8)
Wed, Apr 11, 18 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Brad Gushue Brendan Bottcher 8-4    Final (7)
C Brad Jacobs Kyle Smith 7-4    Final (8)
D Kevin Koe John Epping 7-3    Final (7)
E Niklas Edin Jason Gunnlaugson 6-4    Final (7)
Wed, Apr 11, 18 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Epping Brendan Bottcher 1-7    Final (6)
B Mike McEwen Niklas Edin 6-9    Final (EE)
C Reid Carruthers John Shuster 6-7    Final (8)
D Kyle Smith Bruce Mouat 8-3    Final (6)
E Brad Gushue Kevin Koe 8-10    Final (8)
Thu, Apr 12, 18 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Niklas Edin Kyle Smith 5-7    Final (EE)
B Brad Jacobs Bruce Mouat 1-6    Final (5)
C Mike McEwen Jason Gunnlaugson 8-3    Final (6)
D Brad Gushue John Shuster 7-2    Final (7)
Thu, Apr 12, 18 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jason Gunnlaugson Bruce Mouat 8-4    Final (7)
B John Shuster Kevin Koe 5-8    Final (8)
C Brad Gushue John Epping 5-4    Final (8)
D Reid Carruthers Brendan Bottcher 9-4    Final (6)
E Brad Jacobs Mike McEwen 2-5    Final (7)
Fri, Apr 13, 18 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
C Niklas Edin Bruce Mouat 6-3    Final (6)
D Kyle Smith Jason Gunnlaugson 3-5    Final (8)
E Reid Carruthers Kevin Koe 5-6    Final (8)
A John Shuster Brendan Bottcher 9-4    Final (8)
Fri, Apr 13, 18 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Gushue Reid Carruthers 7-6    Final (8)
B Brad Jacobs Niklas Edin 4-5    Final (EE)
C Kevin Koe Brendan Bottcher 6-4    Final (7)
D John Epping John Shuster 8-2    Final (6)
E Mike McEwen Kyle Smith 7-4    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Thu, Dec 5 -- 1:00am ET
Dudt Final
Jentsch (8)
Madisson Final
Kim 10  (7)
Feltscher Final
Han (8)
Skrlik Final
Kovaleva (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Wed, Dec 4 -- 8:30pm ET
Nyman Final
Glukhov (8)
Zou Final
Ruohonen (7)
Horgan Final
Kim (EE)
Schnider Final
van Dorp (8)
: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Wed, Dec 4 -- 4:00pm GMT
Denmark 11  Final
Ukraine (6)
Turkey Final
Belgium (7)
China 12  Final
Wales (6)
Brazil Final
Saudi Arabia (EE)
Kosovo Final
Guyana (6)
Ireland Final
France (EE)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Murphy  
Rowsell  
Chandler  
Hanson  
Comeau  
Jones  
Sullivan  
Park  
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Graham  
Crawford  
Yan  
Comeau  
Cousins  
Wang  
Smith  
Gim  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑