World Curling Report

Curling Scores

W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Jan 29 -- 12:00pm MT
Gushulak 9th
Richards
Daniels 9th
Thompson
Brown 11  Final
Slattery (5)
Wark 9th
Pewarchuk
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Wed, Jan 29 -- 4:00pm ET
Epping 3rd
Hall
Howard 3rd
Ferris
Kean 3rd
Allen
Willsey 3rd
Camm
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer Final
Jacobs 10  (9)
Lemieux Final
MacEwan (9)
Robert Final
Chandler (10)
Brown Final
Badiuk (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone 3rd
Fell
Heidt 3rd
Howard
Heidt 2nd
Hartung
Tenetuik 3rd
Jacobson
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds Final
Skanes (9)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan Final
Balsdon (10)
Brandwood Final
Murphy 10  (9)
Inglis 10  Final
Harrison (EE)
Hastings Final
Froud (9)
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan Final
Cyr (10)
Roach 10  Final
Cain (10)
Odishaw 10  Final
Hanson (10)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Jan 29 -- 12:00pm MT
Richard 9th
Medford
Thompson  
Longworth  
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: Northwest Territories Mens Championship
Hay River, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 30 -- 5:30pm ET
Hudy  
Koe  
Dohey  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Trail Appliances Curling Classic -- A Event

Oct 10 - 13, 2008
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Mountain Time (MT)
Brittany Gregor
D1-S:1 - Fri 9:30am
Loser to 31
SCORES
  [1]
Amber Holland
Amber Holland
Allison Earl
D3 - Fri 5:30pm
Loser to 46
SCORES
  [17]
Cheryl Bernard
D1-S:2 - Fri 9:30am
Loser to 31
SCORES
  [2]
Cheryl Bernard
Cheryl Bernard
Faye White
D5 - Sat 9:30am
Loser to 51
SCORES
  [25]
Cheryl Bernard
D1-S:3 - Fri 9:30am
Loser to 32
SCORES
  [3]
Kristie Moore
Kristie Moore
Kelly Scott
Diane Foster
D3 - Fri 5:30pm
Loser to 45
SCORES
  [18]
D1-S:4 - Fri 9:30am
Loser to 32
SCORES
  [4]
Kelly Scott
Kelly Scott
Alison Goring
D7 - Sat 5:30pm
Loser to 54
SCORES
  [29]
D1-S:5 - Fri 9:30am
Loser to 33
SCORES
  [5]
Alison Goring
Michelle Englot
Barb Spencer
D3 - Fri 5:30pm
Loser to 44
SCORES
  [19]
Liudmila Privivkova
D1-S:6 - Fri 9:30am
Loser to 33
SCORES
  [6]
Liudmila Privivkova
Liudmila Privivkova
Liudmila Privivkova
Heather Rankin
D5 - Sat 9:30am
Loser to 48
SCORES
  [26]
D1-S:7 - Fri 9:30am
Loser to 34
SCORES
  [7]
Heather Rankin
Moe Meguro
Heather Rankin
Megan Kirk
D3 - Fri 5:30pm
Loser to 43
SCORES
  [20]
D1-S:8 - Fri 9:30am
Loser to 34
SCORES
  [8]
Shannon Kleibrink
Shannon Kleibrink
Jill Brothers
D2-S:1 - Fri 12:30pm
Loser to 35
SCORES
  [9]
Bingyu Wang
Bingyu Wang
Kristy McDonald
D4 - Fri 8:30pm
Loser to 42
SCORES
  [21]
Sherry Middaugh
D2-S:2 - Fri 12:30pm
Loser to 35
SCORES
  [10]
Sherry Middaugh
Sherry Middaugh
Crystal Webster
D5 - Sat 9:30am
Loser to 47
SCORES
  [27]
Sherry Middaugh
D2-S:3 - Fri 12:30pm
Loser to 36
SCORES
  [11]
Crystal Webster
Eve Belisle
Crystal Webster
Kaileigh Strath
D4 - Fri 8:30pm
Loser to 41
SCORES
  [22]
D2-S:4 - Fri 12:30pm
Loser to 36
SCORES
  [12]
Stefanie Lawton
Stefanie Lawton
Karen Fallis
D7 - Sat 5:30pm
Loser to 56
SCORES
  [30]
D2-S:5 - Fri 12:30pm
Loser to 37
SCORES
  [13]
Cathy King
Cathy King
Colleen Madonia
D4 - Fri 8:30pm
Loser to 40
SCORES
  [23]
Sherry Anderson
D2-S:6 - Fri 12:30pm
Loser to 37
SCORES
  [14]
Sherry Anderson
Sherry Anderson
Sherry Anderson
Renee Sonnenberg
D5 - Sat 9:30am
Loser to 50
SCORES
  [28]
D2-S:7 - Fri 12:30pm
Loser to 38
SCORES
  [15]
Julie Tippin
Julie Tippin
Julie Tippin
Georgina Wheatcroft
D4 - Fri 8:30pm
Loser to 39
SCORES
  [24]
D2-S:8 - Fri 12:30pm
Loser to 38
SCORES
  [16]
Jennifer Jones
Jennifer Jones

Curling Scores

W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Jan 29 -- 12:00pm MT
Gushulak 9th
Richards
Daniels 9th
Thompson
Brown 11  Final
Slattery (5)
Wark 9th
Pewarchuk
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Wed, Jan 29 -- 4:00pm ET
Epping 3rd
Hall
Howard 3rd
Ferris
Kean 3rd
Allen
Willsey 3rd
Camm
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer Final
Jacobs 10  (9)
Lemieux Final
MacEwan (9)
Robert Final
Chandler (10)
Brown Final
Badiuk (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone 3rd
Fell
Heidt 3rd
Howard
Heidt 2nd
Hartung
Tenetuik 3rd
Jacobson
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds Final
Skanes (9)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan Final
Balsdon (10)
Brandwood Final
Murphy 10  (9)
Inglis 10  Final
Harrison (EE)
Hastings Final
Froud (9)
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan Final
Cyr (10)
Roach 10  Final
Cain (10)
Odishaw 10  Final
Hanson (10)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Jan 29 -- 12:00pm MT
Richard 9th
Medford
Thompson  
Longworth  
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: Northwest Territories Mens Championship
Hay River, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 30 -- 5:30pm ET
Hudy  
Koe  
Dohey  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑