World Curling Report

Curling Scores

W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan Final
Balsdon (10)
Brandwood Final
Murphy 10  (9)
Inglis 10  Final
Harrison (EE)
Hastings Final
Froud (9)
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 8th
Jacobs
Lemieux 8th
MacEwan
Robert 8th
Chandler
Brown 8th
Badiuk
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan Final
Cyr (10)
Roach 10  Final
Cain (10)
Odishaw 10  Final
Hanson (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds 10th
Skanes
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Wed, Jan 29 -- 4:00pm ET
Epping  
Hall  
Howard  
Ferris  
Kean  
Allen  
Willsey  
Camm  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
M: Northwest Territories Mens Championship
Hay River, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 30 -- 5:30pm ET
Hudy  
Koe  
Dohey  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Trail Appliances Curling Classic -- A Event

Oct 9 - 12, 2009
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Mountain Time (MT)
Georgina Wheatcroft
D1 - Fri 9:30am
Loser to 31
SCORES
  [1]
Georgina Wheatcroft
Marla Mallett
Kerri Einarson
D3 - Fri 5:30pm
Loser to 46
SCORES
  [17]
Mirjam Ott
D1 - Fri 9:30am
Loser to 31
SCORES
  [2]
Mirjam Ott
Mirjam Ott
Cathy King
D5 - Sat 9:30am
Loser to 51
SCORES
  [25]
Cheryl Bernard
D1 - Fri 9:30am
Loser to 32
SCORES
  [3]
Barb Spencer
Barb Spencer
Cheryl Bernard
Jill Brothers
D3 - Fri 5:30pm
Loser to 45
SCORES
  [18]
D1 - Fri 9:30am
Loser to 32
SCORES
  [4]
Cheryl Bernard
Cheryl Bernard
Holly Scott
D7 - Sat 5:30pm
Loser to 54
SCORES
  [29]
D1 - Fri 9:30am
Loser to 33
SCORES
  [5]
Heather Rankin
Heather Rankin
Bobbie Sauder
D3 - Fri 5:30pm
Loser to 44
SCORES
  [19]
Bobbie Sauder
D1 - Fri 9:30am
Loser to 33
SCORES
  [6]
Bobbie Sauder
Sherry Middaugh
Bobbie Sauder
Liudmila Privivkova
D5 - Sat 9:30am
Loser to 48
SCORES
  [26]
D1 - Fri 9:30am
Loser to 34
SCORES
  [7]
Liudmila Privivkova
Angelina Jensen
Megan Kirk
Megan Kirk
D3 - Fri 5:30pm
Loser to 43
SCORES
  [20]
D1 - Fri 9:30am
Loser to 34
SCORES
  [8]
Megan Kirk
Jennifer Jones
Chelsea Carey
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 35
SCORES
  [9]
Chelsea Carey
Crystal Webster
Diane Foster
D4 - Fri 8:30pm
Loser to 42
SCORES
  [21]
Diane Foster
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 35
SCORES
  [10]
Diane Foster
Stefanie Lawton
Heather Nedohin
D5 - Sat 9:30am
Loser to 47
SCORES
  [27]
Amber Holland
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 36
SCORES
  [11]
Amber Holland
Amber Holland
Amber Holland
Kerry Galusha
D4 - Fri 8:30pm
Loser to 41
SCORES
  [22]
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 36
SCORES
  [12]
Kerry Galusha
Bingyu Wang
Moe Meguro
D7 - Sat 5:30pm
Loser to 56
SCORES
  [30]
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 37
SCORES
  [13]
Kelly Scott
Kelly Scott
Andrea Crawford
D4 - Fri 8:30pm
Loser to 40
SCORES
  [23]
Andrea Crawford
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 37
SCORES
  [14]
Andrea Crawford
Michelle Englot
Eve Belisle
Sherry Anderson
D5 - Sat 9:30am
Loser to 50
SCORES
  [28]
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 38
SCORES
  [15]
Eve Belisle
Eve Belisle
Eve Belisle
June Campbell
D4 - Fri 8:30pm
Loser to 39
SCORES
  [24]
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 38
SCORES
  [16]
Shannon Kleibrink
Shannon Kleibrink

Curling Scores

W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan Final
Balsdon (10)
Brandwood Final
Murphy 10  (9)
Inglis 10  Final
Harrison (EE)
Hastings Final
Froud (9)
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 8th
Jacobs
Lemieux 8th
MacEwan
Robert 8th
Chandler
Brown 8th
Badiuk
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan Final
Cyr (10)
Roach 10  Final
Cain (10)
Odishaw 10  Final
Hanson (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds 10th
Skanes
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Wed, Jan 29 -- 4:00pm ET
Epping  
Hall  
Howard  
Ferris  
Kean  
Allen  
Willsey  
Camm  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
M: Northwest Territories Mens Championship
Hay River, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 30 -- 5:30pm ET
Hudy  
Koe  
Dohey  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑