World Curling Report

Curling Scores

M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan 4th
Stewart
Gauthier 4th
Smith
Dilello 3rd
Foster
Chambers 3rd
Sigurdson
Smith 3rd
Birchard
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 2nd
Sturmay
McEwen 2nd
Morris
Jacobs 2nd
Wood
Calvert  
Cotter  
Gushue 2nd
Dangerfield
Epping 2nd
Geall
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 22 -- 5:30pm AT
Mattatall Final
Brothers (8)
Power 8th
Hilliard
Jones Final
Ferguson (3)
Flanagan Final
Myketyn-Driscoll (6)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay Final
Just (8)
Galusha Final
Zingel (8)
Clark-Rouire 12  Final
Barber (10)
Walker Final
Yan (9)
Schneider Final
Bear (10)
Holland Final
Quinn (10)
Han Final
Stiksma (10)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton 6th
Quiang
Cherry 6th
Haochen
Harty 6th
Egger
van Amsterdam 5th
Jiahong
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm PT
Steinke Final
Norman (4)
Dusseault Final
Guo (6)
Veiner Final
Ma (7)
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski  
Casper  
Murray  
Tuma  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Hastings wins 2010 StuSells Toronto Tankard

Oct 8 - 11, 2010

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Mon, Oct 11 -- 4:30pm ET
Hastings Final
Harrison (8)
Eastern Time (ET)

 
Final Ranking Prize  Points 
Team Prize (CDN) Points
1.   Julie Hastings $4,000  10.800 
2.   Jacqueline Harrison $2,500  6.750 
3.   Cathy Auld $1,700  5.400 
3.   Tracy Horgan $1,700  5.400 
5.   Brit O'Neill $1,300  4.050 
5.   Jennifer Spencer $1,300  4.050 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown:
1st: $4,000
2nd: $2,500
3/4: $1,700
5/6: $1,300

Draws: (Tentative)
Option 1: Fri 11am, 4pm, Sun 9am, 2pm, 7pm
Option 2: Fri 7pm, Sat 11am, 4pm, 9pm, Sun 7pm
Option 3: Sat 9am, 2pm, 7pm, Sun 11am, 9pm
 
 
Location
High Park Club
100 Indian Road,
Toronto, Ontario, Canada
 
Contact
Roy Arndt

Curling Scores

M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan 4th
Stewart
Gauthier 4th
Smith
Dilello 3rd
Foster
Chambers 3rd
Sigurdson
Smith 3rd
Birchard
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 2nd
Sturmay
McEwen 2nd
Morris
Jacobs 2nd
Wood
Calvert  
Cotter  
Gushue 2nd
Dangerfield
Epping 2nd
Geall
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 22 -- 5:30pm AT
Mattatall Final
Brothers (8)
Power 8th
Hilliard
Jones Final
Ferguson (3)
Flanagan Final
Myketyn-Driscoll (6)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay Final
Just (8)
Galusha Final
Zingel (8)
Clark-Rouire 12  Final
Barber (10)
Walker Final
Yan (9)
Schneider Final
Bear (10)
Holland Final
Quinn (10)
Han Final
Stiksma (10)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton 6th
Quiang
Cherry 6th
Haochen
Harty 6th
Egger
van Amsterdam 5th
Jiahong
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm PT
Steinke Final
Norman (4)
Dusseault Final
Guo (6)
Veiner Final
Ma (7)
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski  
Casper  
Murray  
Tuma  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑