World Curling Report

Curling Scores

W: Canad Inns Women's Classic
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 6:00pm CT
Elena Stern
Rachel Homan

Final
(EE)
M: Steele Cup Cash
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 2:00pm AT
Scott Jones
Jamie Murphy

Final
(6)
W: Steele Cup Cash
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 2:00pm AT
Sylvie Quillian
Andrea Crawford

Final
(6)
J: Heather MJCT U15 Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 6:00pm CT
Noah Amy
Dayna Wahl

Final
(6)
M: Estevan SCT
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 1:00pm CT
Shane Vollman
Ben Gamble

Final
(8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

The Big Spiel -- A Event

Jan 11 - 14, 2018
A Event | B Event | C Event | D Event | E Event | F Event | G Event | H Event |
Times shown as Central Time (CT)
Mark Faltesek
1 -- S:FS1
Thu 5:30pm
Loser to 125
SCORES
  [1]
Mark Faltesek
Anton Tillmann
Pete Henschel
3 -- S:FT3
Fri 12:00pm
Loser to 188
SCORES
  [65]
Mark Faltesek
1 -- S:FS2
Thu 5:30pm
Loser to 125
SCORES
  [2]
Pete Henschel
Gene Hinze
Bill Morrison
5 -- S:SP7
Fri 6:00pm
Loser to 250
SCORES
  [97]
Merlin Orvik
1 -- S:FS3
Thu 5:30pm
Loser to 126
SCORES
  [3]
Gary Swanson
Gary Swanson
Merlin Orvik
Michael Stark
3 -- S:FT1
Fri 12:00pm
Loser to 188
SCORES
  [66]
1 -- S:FS4
Thu 5:30pm
Loser to 126
SCORES
  [4]
Merlin Orvik
Merlin Orvik
Bob Hedstrom
7 -- S:CC2
Sat 10:30am
Loser Out
SCORES
  [113]
Merlin Orvik
1 -- S:FT1
Thu 5:30pm
Loser to 127
SCORES
  [5]
Bob Hedstrom
Jenna Chapiewsky
Tom Rugg
3 -- S:FS3
Fri 12:00pm
Loser to 189
SCORES
  [67]
Tom Rugg
1 -- S:FT2
Thu 5:30pm
Loser to 127
SCORES
  [6]
Tom Rugg
Jeremy Witzke
Anthony Ames
Anthony Ames
5 -- S:SP5
Fri 6:00pm
Loser to 250
SCORES
  [98]
1 -- S:FT3
Thu 5:30pm
Loser to 128
SCORES
  [7]
Anthony Ames
Patrick Murray
Anthony Ames
Ryan Thompson
3 -- S:FS1
Fri 12:00pm
Loser to 189
SCORES
  [68]
1 -- S:FT4
Thu 5:30pm
Loser to 128
SCORES
  [8]
Ryan Thompson
Shawn Banyai
10 -- S:SP3
Sat 8:00pm
Loser Out
SCORES
  [121]
Mark Willmert
Calvin Rausch
To Championship
2 -- S:FS1
Thu 8:00pm
Loser to 129
SCORES
  [9]
Calvin Rausch
Michael Glessner
Isaac Hanson
4 -- S:SP3
Fri 2:30pm
Loser to 190
SCORES
  [69]
Isaac Hanson
2 -- S:FS2
Thu 8:00pm
Loser to 129
SCORES
  [10]
Isaac Hanson
Shawn Boyle
Adam Stevinson
6 -- S:FS5
Fri 8:30pm
Loser to 251
SCORES
  [99]
Isaac Hanson
2 -- S:FS3
Thu 8:00pm
Loser to 130
SCORES
  [11]
Adam Stevinson
John Gardner
George Allendorph
Jack Moores
4 -- S:SP1
Fri 2:30pm
Loser to 190
SCORES
  [70]
2 -- S:FS5
Thu 8:00pm
Loser to 130
SCORES
  [12]
George Allendorph
George Allendorph
Diane Palme
8 -- S:CC6
Sat 1:00pm
Loser Out
SCORES
  [114]
Mark Willmert
2 -- S:FT1
Thu 8:00pm
Loser to 131
SCORES
  [13]
Diane Palme
Dick Goodspeed
Max Grabowski
4 -- S:SP2
Fri 2:30pm
Loser to 191
SCORES
  [71]
Ken King
2 -- S:FT2
Thu 8:00pm
Loser to 131
SCORES
  [14]
Ken King
Ken King
Mark Willmert
Tap It In
6 -- S:FS2
Fri 8:30pm
Loser to 251
SCORES
  [100]
2 -- S:FT3
Thu 8:00pm
Loser to 132
SCORES
  [15]
Tap It In
Elizabeth Matthews
Mark Willmert
Ryan Kernosky
4 -- S:SP7
Fri 2:30pm
Loser to 191
SCORES
  [72]
2 -- S:FT4
Thu 8:00pm
Loser to 132
SCORES
  [16]
Mark Willmert
Mark Willmert
Jeff Erickson
3 -- S:SP1
Fri 12:00pm
Loser to 161
SCORES
  [73]
Jeff Erickson
Sean Brown
5 -- S:FT4
Fri 6:00pm
Loser to 206
SCORES
  [101]
Jeff Erickson
Doug Weimerskirch
Doug Weimerskirch
3 -- S:SP2
Fri 12:00pm
Loser to 161
SCORES
  [74]
Nick Lundbohm
7 -- S:FS2
Sat 10:30am
Loser to 259
SCORES
  [115]
Team RoHP
Team RoHP
3 -- S:SP3
Fri 12:00pm
Loser to 162
SCORES
  [75]
Team RoHP
Dale Gibbs
Team RoHP
5 -- S:FT1
Fri 6:00pm
Loser to 206
SCORES
  [102]
Josh Moore
Josh Moore
3 -- S:SP4
Fri 12:00pm
Loser to 162
SCORES
  [76]
Margie Smith
9 -- S:SP3
Sat 5:30pm
Loser Out
SCORES
  [122]
Team RoHP
To Championship
Jesse DeFiebre
3 -- S:SP5
Fri 12:00pm
Loser to 163
SCORES
  [77]
Jesse DeFiebre
Rob Kelzenberg
5 -- S:FT2
Fri 6:00pm
Loser to 207
SCORES
  [103]
Russell Heier
Casey Wright
Russell Heier
3 -- S:SP6
Fri 12:00pm
Loser to 163
SCORES
  [78]
Russell Heier
7 -- S:FS3
Sat 10:30am
Loser to 259
SCORES
  [116]
Russell Heier
Jim Luttinen
3 -- S:SP7
Fri 12:00pm
Loser to 164
SCORES
  [79]
Jim Luttinen
Mehul Shroff
Andy Puleo
5 -- S:FT3
Fri 6:00pm
Loser to 207
SCORES
  [104]
Lane Urtel
Andy Puleo
3 -- S:SP8
Fri 12:00pm
Loser to 164
SCORES
  [80]
Andy Puleo
Seppo Sormunen
1 -- S:FS5
Thu 5:30pm
Loser to 141
SCORES
  [33]
Seppo Sormunen
Steve Pater
Day Drinkers
4 -- S:CC4
Fri 2:30pm
Loser to 196
SCORES
  [81]
Seppo Sormunen
1 -- S:FS6
Thu 5:30pm
Loser to 141
SCORES
  [34]
Edward Scimia
Edward Scimia
Matt Verdoom
6 -- S:SP3
Fri 8:30pm
Loser to 254
SCORES
  [105]
Lionel Locke
1 -- S:SP6
Thu 5:30pm
Loser to 142
SCORES
  [35]
Trent Storry
Trent Storry
Lionel Locke
Al Sunnarborg
4 -- S:FS2
Fri 2:30pm
Loser to 196
SCORES
  [82]
1 -- S:SP5
Thu 5:30pm
Loser to 142
SCORES
  [36]
Lionel Locke
Lionel Locke
Men With Hats
8 -- S:FT1
Sat 1:00pm
Loser Out
SCORES
  [117]
Kent Beadle
1 -- S:SP4
Thu 5:30pm
Loser to 143
SCORES
  [37]
Men With Hats
Dave Stepan
Jeff Hogden
4 -- S:FS6
Fri 2:30pm
Loser to 197
SCORES
  [83]
Men With Hats
1 -- S:SP3
Thu 5:30pm
Loser to 143
SCORES
  [38]
Jeff Hogden
Big Top Barkers
Kent Beadle
Steven Wenzel
6 -- S:SP7
Fri 8:30pm
Loser to 254
SCORES
  [106]
1 -- S:SP2
Thu 5:30pm
Loser to 144
SCORES
  [39]
Nick Ward
Nick Ward
Kent Beadle
Brian Betlock
4 -- S:FS5
Fri 2:30pm
Loser to 197
SCORES
  [84]
1 -- S:SP1
Thu 5:30pm
Loser to 144
SCORES
  [40]
Kent Beadle
Kent Beadle
10 -- S:CC5
Sat 8:00pm
Loser Out
SCORES
  [123]
Kent Beadle
Tim McCann
To Championship
2 -- S:FS4
Thu 8:00pm
Loser to 145
SCORES
  [41]
Tim McCann
Kevin Pittinger
Nate Bock
4 -- S:FT2
Fri 2:30pm
Loser to 198
SCORES
  [85]
Tim McCann
2 -- S:FS6
Thu 8:00pm
Loser to 145
SCORES
  [42]
Peter Hovland
Peter Hovland
On The Rocks
6 -- S:SP1
Fri 8:30pm
Loser to 255
SCORES
  [107]
Ryan Moellman
2 -- S:SP6
Thu 8:00pm
Loser to 146
SCORES
  [43]
Joel Ingersoll
Joel Ingersoll
Ryan Moellman
Sean Breaux
4 -- S:FT4
Fri 2:30pm
Loser to 198
SCORES
  [86]
2 -- S:SP5
Thu 8:00pm
Loser to 146
SCORES
  [44]
Ryan Moellman
Ryan Moellman
Gabe Hart
8 -- S:FS5
Sat 1:00pm
Loser Out
SCORES
  [118]
Ryan Moellman
2 -- S:SP4
Thu 8:00pm
Loser to 147
SCORES
  [45]
Gabe Hart
George Carroll
Duane Hebert
4 -- S:FT1
Fri 2:30pm
Loser to 199
SCORES
  [87]
Duane Hebert
2 -- S:SP3
Thu 8:00pm
Loser to 147
SCORES
  [46]
Duane Hebert
Tim Risdal
Ryan Lemke
Steve Jacobson
6 -- S:CC2
Fri 8:30pm
Loser to 255
SCORES
  [108]
2 -- S:SP2
Thu 8:00pm
Loser to 148
SCORES
  [47]
Timothy Doherty
Timothy Doherty
Ryan Lemke
Joe Walter
4 -- S:FT3
Fri 2:30pm
Loser to 199
SCORES
  [88]
2 -- S:SP1
Thu 8:00pm
Loser to 148
SCORES
  [48]
Ryan Lemke
Ryan Lemke
Geoff Goodland
3 -- S:FS5
Fri 12:00pm
Loser to 169
SCORES
  [89]
Geoff Goodland
Jeff Helstrom
5 -- S:CC2
Fri 6:00pm
Loser to 210
SCORES
  [109]
Geoff Goodland
Bill Kuhlmann
John Solem
3 -- S:FS6
Fri 12:00pm
Loser to 169
SCORES
  [90]
John Solem
7 -- S:SP2
Sat 10:30am
Loser to 261
SCORES
  [119]
Geoff Goodland
Dan Ostheimer
3 -- S:CC1
Fri 12:00pm
Loser to 170
SCORES
  [91]
Dan Ostheimer
Mike McDonald
Sailor Jerry
5 -- S:FS5
Fri 6:00pm
Loser to 210
SCORES
  [110]
Jomar Ochoco
Sailor Jerry
3 -- S:CC2
Fri 12:00pm
Loser to 170
SCORES
  [92]
Sailor Jerry
9 -- S:CC3
Sat 5:30pm
Loser Out
SCORES
  [124]
Geoff Goodland
To Championship
James Bradshaw
3 -- S:CC3
Fri 12:00pm
Loser to 171
SCORES
  [93]
James Bradshaw
Kirk Thompson
5 -- S:SP1
Fri 6:00pm
Loser to 211
SCORES
  [111]
James Bradshaw
TCCA
Justin Thurlow
3 -- S:CC4
Fri 12:00pm
Loser to 171
SCORES
  [94]
Justin Thurlow
7 -- S:FS4
Sat 10:30am
Loser to 261
SCORES
  [120]
Brad Caldwell
Brad Caldwell
3 -- S:CC5
Fri 12:00pm
Loser to 172
SCORES
  [95]
Brad Caldwell
Pete Alwin
Brad Caldwell
5 -- S:SP2
Fri 6:00pm
Loser to 211
SCORES
  [112]
Trevor Gau
Mike Farbelow
3 -- S:CC6
Fri 12:00pm
Loser to 172
SCORES
  [96]
Mike Farbelow

Curling Scores

W: Canad Inns Women's Classic
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 6:00pm CT
Elena Stern
Rachel Homan

Final
(EE)
M: Steele Cup Cash
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 2:00pm AT
Scott Jones
Jamie Murphy

Final
(6)
W: Steele Cup Cash
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 2:00pm AT
Sylvie Quillian
Andrea Crawford

Final
(6)
J: Heather MJCT U15 Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 6:00pm CT
Noah Amy
Dayna Wahl

Final
(6)
M: Estevan SCT
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 1:00pm CT
Shane Vollman
Ben Gamble

Final
(8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑