Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen

World Curling Report

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Thu, Dec 5 -- 7:30pm GMT
Kazakhstan Final
Hong Kong (8)
Korea 13  Final
Nigeria (6)
Netherlands Final
Austria (8)
Lithuania Final
Slovakia (EE)
Slovenia Final
Latvia (8)
Poland Final
Italy (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Thu, Dec 5 -- 5:30am ET
Kim Final
van Dorp (8)
Horgan Final
Schnider (7)
Glukhov Final
Ruohonen (7)
Nyman Final
Zou (7)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Thu, Dec 5 -- 1:00am ET
Dudt Final
Jentsch (8)
Madisson Final
Kim 10  (7)
Feltscher Final
Han (8)
Skrlik Final
Kovaleva (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Murphy  
Rowsell  
Chandler  
Hanson  
Comeau  
Jones  
Sullivan  
Park  
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 3:00pm CT
Gamble  
Muirhead  
Comfort  
Deis  
Tokarz  
Kleiter  
Meyer  
Carss  
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 5:30pm CT
Smith  
Lyburn  
Wiebe  
LaVallee  
Bohn  
Smith  
Gauthier  
McCannell  
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Graham  
Crawford  
Yan  
Comeau  
Cousins  
Wang  
Smith  
Gim  
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 6:30pm ET
Cannon  
Watling  
Peterson  
Clark-Rouire  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen -- Round-Robin

Jan 24 - 27, 2019
Pool A
Jason Gunnlaugson
Morris, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jeremy Harty
,
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Fred Maxie
Tempe, AZ
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Todd Birr
Blaine, MN
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Darryl Horsman
Tempe, AZ
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Reid Carruthers
Winnipeg, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jim Cotter
Vernon, BC
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Bob Leclair
,
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Edward Scimia
Bridgeport, CT
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Chris Bond
Seattle, WA
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Kirk Muyres
Saskatoon, SK
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Karsten Sturmay
Edmonton, AB
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mike Siggins
Tempe, AZ
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dominik Maerki
Minneapolis, MN
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jared Allen
Blaine, MN
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Rich Ruohonen
Chaska, USA
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pete Fenson
Eveleth, MN
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Yuta Matsumura
Sapporo, JPN
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Matthew Pring
Philadelphia, PA
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brad Heidt
Kerrobert, SK
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Jan 24, 19 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Yuta Matsumura Brad Heidt 8-1    Final (5)
B Kirk Muyres Jared Allen 9-2    Final (6)
C Bob Leclair Edward Scimia 9-2    Final (6)
D Jason Gunnlaugson Todd Birr 10-1    Final (4)
Fri, Jan 25, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Kirk Muyres Dominik Maerki 10-4    Final (8)
B Todd Birr Fred Maxie 4-6    Final (8)
C Brad Heidt Matthew Pring 6-7    Final (8)
D Reid Carruthers Bob Leclair 9-1    Final (5)
Fri, Jan 25, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jim Cotter Edward Scimia 8-2    Final (6)
B Karsten Sturmay Mike Siggins 6-3    Final (7)
C Jason Gunnlaugson Jeremy Harty 6-3    Final (7)
D Rich Ruohonen Pete Fenson 6-4    Final (8)
Fri, Jan 25, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Yuta Matsumura Matthew Pring 7-1    Final (5)
B Dominik Maerki Jared Allen 8-2    Final (4)
C Reid Carruthers Chris Bond 7-3    Final (7)
D Todd Birr Darryl Horsman 11-3    Final (6)
Fri, Jan 25, 19 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jason Gunnlaugson Fred Maxie 8-1    Final (4)
B Rich Ruohonen Brad Heidt 9-2    Final (5)
C Kirk Muyres Mike Siggins 9-1    Final (4)
D Jim Cotter Bob Leclair 8-1    Final (4)
Fri, Jan 25, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Chris Bond Edward Scimia 5-6    Final (8)
B Jeremy Harty Darryl Horsman 11-2    Final (6)
C Yuta Matsumura Pete Fenson 5-6    Final (8)
D Karsten Sturmay Jared Allen 10-0    Final (3)
Sat, Jan 26, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jeremy Harty Fred Maxie 6-3    Final (7)
B Pete Fenson Matthew Pring 8-5    Final (7)
C Karsten Sturmay Dominik Maerki 8-3    Final (7)
D Mike Siggins Jared Allen 9-1    Final (5)
Sat, Jan 26, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jim Cotter Chris Bond 8-1    Final (4)
B Jason Gunnlaugson Darryl Horsman 8-2    Final (6)
C Rich Ruohonen Yuta Matsumura 8-3    Final (5)
D Reid Carruthers Edward Scimia 9-2    Final (6)
Sat, Jan 26, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Dominik Maerki Mike Siggins 8-9    Final (EE)
B Pete Fenson Brad Heidt 9-4    Final (7)
C Jeremy Harty Todd Birr 7-5    Final (7)
D Kirk Muyres Karsten Sturmay 3-2    Final (8)
Sat, Jan 26, 19 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Reid Carruthers Jim Cotter 6-2    Final (5)
B Rich Ruohonen Matthew Pring 6-1    Final (5)
C Chris Bond Bob Leclair 0-6    Final (5)
D Fred Maxie Darryl Horsman 8-4    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Thu, Dec 5 -- 7:30pm GMT
Kazakhstan Final
Hong Kong (8)
Korea 13  Final
Nigeria (6)
Netherlands Final
Austria (8)
Lithuania Final
Slovakia (EE)
Slovenia Final
Latvia (8)
Poland Final
Italy (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Thu, Dec 5 -- 10:30am GMT
Kim Final
van Dorp (8)
Horgan Final
Schnider (7)
Glukhov Final
Ruohonen (7)
Nyman Final
Zou (7)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Thu, Dec 5 -- 6:00am GMT
Dudt Final
Jentsch (8)
Madisson Final
Kim 10  (7)
Feltscher Final
Han (8)
Skrlik Final
Kovaleva (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Murphy  
Rowsell  
Chandler  
Hanson  
Comeau  
Jones  
Sullivan  
Park  
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 3:00pm CT
Gamble  
Muirhead  
Comfort  
Deis  
Tokarz  
Kleiter  
Meyer  
Carss  
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 5:30pm CT
Smith  
Lyburn  
Wiebe  
LaVallee  
Bohn  
Smith  
Gauthier  
McCannell  
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Graham  
Crawford  
Yan  
Comeau  
Cousins  
Wang  
Smith  
Gim  
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 6:30pm ET
Cannon  
Watling  
Peterson  
Clark-Rouire  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑