World Curling Report

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 8th
Sturmay
McEwen Final
Morris (8)
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert   9th
Cotter  
Gushue Final
Dangerfield (7)
Epping Final
Geall (8)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 7th
Sherrer
Barker 8th
Skrlik
Schori 7th
Wang
Anderson 8th
Hilker
Kalk 7th
Kezama
Wang Final
Howard (5)
Martin 6th
Streifel
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 4th
Moore
Day 4th
Balsdon
Brunton 4th
Pinkney
Wilson 4th
Breen
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan Final
Stewart (6)
Gauthier Final
Smith (8)
Dilello Final
Foster (7)
Chambers Final
Sigurdson (8)
Smith Final
Birchard (6)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 4th
Casper
Murray 3rd
Tuma
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 4th
McMakin
Crotty 4th
Kitchens
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 4th
Webb
Ginter 3rd
DeJong
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Rachel Homan wins Boost National

Dec 11 - 16, 2018

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Sun, Dec 16 -- 5:30pm NT
Einarson Final
Homan (7)
Newfoundland Time (NT)

 
Final Ranking Prize  Points 
Team Prize (CDN) Points
1.   Rachel Homan $30,000  88.074 
2.   Kerri Einarson $18,000  64.588 
3.   Alina Paetz $12,000  49.909 
3.   Jennifer Jones $12,000  49.909 
5.   Anna Hasselborg $9,000  35.230 
5.   Satsuki Fujisawa $9,000  35.230 
5.   Eve Muirhead $9,000  35.230 
5.   Jacqueline Harrison $9,000  35.230 
View Full Standings

 
Location
Conception Bay South, Newfoundland / Labrador
 
Contact
Kristi Petrushchak
E: Kristi.Petrushchak@sportsnet.rogers.com

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 8th
Sturmay
McEwen Final
Morris (8)
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert   9th
Cotter  
Gushue Final
Dangerfield (7)
Epping Final
Geall (8)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 7th
Sherrer
Barker 8th
Skrlik
Schori 7th
Wang
Anderson 8th
Hilker
Kalk 7th
Kezama
Wang Final
Howard (5)
Martin 6th
Streifel
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 4th
Moore
Day 4th
Balsdon
Brunton 4th
Pinkney
Wilson 4th
Breen
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan Final
Stewart (6)
Gauthier Final
Smith (8)
Dilello Final
Foster (7)
Chambers Final
Sigurdson (8)
Smith Final
Birchard (6)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 4th
Casper
Murray 3rd
Tuma
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 4th
McMakin
Crotty 4th
Kitchens
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 4th
Webb
Ginter 3rd
DeJong
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑