USER:: Canadian Open of Curling

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Oct 25 -- 7:00am ET
Italy Final
Norway 11  (6)
Latvia Final
China (7)
Scotland 11  Final
Switzerland (8)
Slovakia Final
RCF 14  (6)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Canadian Open of Curling -- Round-Robin

Dec 12 - 16, 2012
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Glenn Howard
Coldwater, ON
1.000  3-0  2-0  1-0  0-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.800  3-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Team Eazy Express
Sault Ste. Marie, ON
0.800  4-0  0-1  1-0  0-0  0-0 
Brad Gushue
St. John's, NL
0.600  2-0  1-2  1-1  0-0  0-0 
Mark Kean
Toronto, ON
0.600  1-0  2-2  1-1  0-0  1-0 
Kevin Koe
Calgary, AB
0.600  1-1  2-1  2-1  1-0  0-1 
Jake Higgs
Harriston, ON
0.600  2-2  1-0  0-1  0-0  0-0 
Jeff Stoughton
winnipeg, MB
0.600  1-0  2-2  1-0  0-0  1-0 
Rob Fowler
Brandon, MB
0.600  1-2  2-0  1-0  0-0  0-0 
Jim Cotter
Kelowna/Vernon, BC
0.600  1-1  2-1  2-2  1-0  0-0 
Team Kevin Martin
Edmonton, AB
0.400  2-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Steve Laycock
Saskatoon, SK
0.400  1-0  1-3  1-0  1-0  0-0 
Brent Pierce
New Westminster, BC
0.400  0-1  2-2  0-1  0-1  0-0 
Peter De Cruz
Geneve, SUI
0.200  1-2  0-2  0-0  0-0  0-0 
John Epping
Toronto, ON
0.200  1-3  0-1  1-2  0-0  0-2 
William Lyburn
Winnipeg, MB
0.200  1-1  0-3  1-0  0-0  0-0 
Jean-Michel Menard
Quebec, QC
0.200  1-1  0-3  0-1  0-0  0-0 
Rob Rumfeldt
Guelph, ON
0.200  1-2  0-2  1-4  0-1  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Wed, Dec 12, 12 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Glenn Howard Team Eazy Express 6-2    Final (6)
B Kevin Koe Jim Cotter 5-6    Final (EE)
C Team Kevin Martin Peter De Cruz 9-1    Final (6)
D John Epping Brad Gushue 4-7    Final (8)
E Jeff Stoughton William Lyburn 7-2    Final (7)
Thu, Dec 13, 12 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Rob Fowler Brent Pierce 4-8    Final (7)
B Mike McEwen Mark Kean 6-3    Final (7)
C Rob Rumfeldt Jean-Michel Menard 5-4    Final (8)
D Steve Laycock Jake Higgs 3-10    Final (4)
E Jim Cotter Brad Gushue 4-5    Final (8)
Thu, Dec 13, 12 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jean-Michel Menard William Lyburn 8-5    Final (8)
B John Epping Steve Laycock 5-6    Final (EE)
C Glenn Howard Jeff Stoughton 7-3    Final (7)
D Team Eazy Express Rob Rumfeldt 6-5    Final (8)
E Jake Higgs Kevin Koe 4-6    Final (8)
Thu, Dec 13, 12 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mike McEwen Peter De Cruz 3-5    Final (7)
B Jeff Stoughton Team Eazy Express 3-5    Final (7)
C John Epping Kevin Koe 6-7    Final (EE)
D Team Kevin Martin Brent Pierce 6-3    Final (6)
E Rob Fowler Mark Kean 5-4    Final (8)
Thu, Dec 13, 12 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Gushue Steve Laycock 7-3    Final (7)
B Brent Pierce Peter De Cruz 6-3    Final (8)
C Team Kevin Martin Rob Fowler 4-7    Final (7)
D Jim Cotter Jake Higgs 7-6    Final (8)
E Glenn Howard William Lyburn 8-2    Final (6)
Fri, Dec 14, 12 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Mike McEwen Brent Pierce 7-4    Final (8)
B William Lyburn Rob Rumfeldt 4-3    Final (8)
C Mark Kean Peter De Cruz 5-3    Final (8)
D Kevin Koe Steve Laycock 4-8    Final (8)
E Team Eazy Express Jean-Michel Menard 7-5    Final (8)
Fri, Dec 14, 12 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Team Kevin Martin Mark Kean 4-6    Final (8)
B Glenn Howard Jean-Michel Menard 8-2    Final (5)
C Mike McEwen Rob Fowler 10-6    Final (8)
D Jeff Stoughton Rob Rumfeldt 7-6    Final (EE)
E Jake Higgs Brad Gushue 7-4    Final (7)
Fri, Dec 14, 12 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Epping Jake Higgs 5-8    Final (8)
B Brad Gushue Kevin Koe 4-5    Final (8)
C Team Eazy Express William Lyburn 8-5    Final (8)
D Peter De Cruz Rob Fowler 4-7    Final (7)
E Jim Cotter Steve Laycock 7-5    Final (8)
Fri, Dec 14, 12 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jeff Stoughton Jean-Michel Menard 7-4    Final (7)
B Brent Pierce Mark Kean 6-7    Final (EE)
C John Epping Jim Cotter 6-5    Final (8)
D Team Kevin Martin Mike McEwen 1-7    Final (5)
E Glenn Howard Rob Rumfeldt 5-4    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Oct 25 -- 8:00am AT
Italy Final
Norway 11  (6)
Latvia Final
China (7)
Scotland 11  Final
Switzerland (8)
Slovakia Final
RCF 14  (6)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Mouat Wins Grand Slam Masters

Mouat Wins Grand Slam Masters

Scotland's Bruce Mouat (photo: Jeffrey Au) won 7-5 over Brad Jacobs, winning third straight Slam title.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑