World Curling Report

Curling Scores

W: New Brunswick Senior Womens Provincials
Moncton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Feb 20 -- 8:00pm AT
Levesque Final
Donaher 11  (8)
Girvan Final
Ross (8)
M: New Brunswick Senior Mens Provincials
Moncton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Feb 20 -- 7:00pm ET
Vaughan 11  Final
Melanson (6)
Flannery 10  Final
Anderson (7)
Sherrard 10  Final
Aube (6)
M: USA Senior Men's National Championship
Fairbanks, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Feb 21 -- 12:00am ET
Larway Final
Heier (8)
Erickson Final
Schiestel (6)
Halliday Final
Sormunen (7)
Wright Final
Carothers (7)
W: USA Senior Women's National Championship
Fairbanks, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Thu, Feb 20 -- 4:30pm AKT
Smith 11  Final
Dukes (7)
Lank Final
Aubrey (8)
: GNCC Mixed Championship
Rochester, NY
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Feb 20 -- 8:00pm ET
Pulli Final
Krumme (7)
Prohaska Final
Shaw 15  (4)
Marasciulo Final
Casper 13  (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Humpty's Champions Cup -- Round-Robin

Apr 23 - 28, 2019
Pool A
Kevin Koe
Calgary, AB
0.750  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Brad Gushue
St. John's, NL
0.750  2-1  1-0  0-1  0-0  0-1 
John Epping
Toronto, ON
0.500  1-2  1-0  1-0  1-0  0-0 
Kirk Muyres
Saskatoon, SK
0.250  0-0  1-3  0-0  0-0  0-0 
Yannick Schwaller
Bern, SUI
0.250  1-1  0-2  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Niklas Edin
Karlstad, SWE
1.000  2-0  2-0  2-0  0-0  0-0 
Team Shuster
Duluth, USA
0.750  3-1  0-0  1-1  1-0  0-0 
Brad Jacobs
Sault Ste Marie, NONT
0.500  2-0  0-2  0-1  0-0  0-1 
Yuta Matsumura
Sapporo, JPN
0.250  0-0  1-3  1-0  0-0  0-0 
Ross Paterson
Glasgow, SCO
0.000  0-2  0-2  0-2  0-0  0-0 
Pool C
Brendan Bottcher
Edmonton, AB
1.000  3-0  1-0  2-0  2-0  0-0 
Bruce Mouat
Stirling, SCO
0.750  3-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Matt Dunstone
Regina, SK
0.500  1-0  1-2  2-1  0-0  2-1 
Team Carruthers
Winnipeg, MB
0.250  1-1  0-2  0-1  0-1  0-0 
Tyler Tardi
Langley, BC
0.000  0-0  0-4  0-2  0-1  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Apr 23, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
E Team Shuster Yuta Matsumura 7-2    Final (6)
Tue, Apr 23, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
C Brad Gushue Kirk Muyres 6-0    Final (6)
E Matt Dunstone Tyler Tardi 7-6    Final (EE)
Wed, Apr 24, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Niklas Edin Ross Paterson 5-4    Final (8)
C John Epping Yannick Schwaller 8-2    Final (5)
D Brad Jacobs Yuta Matsumura 7-1    Final (6)
E Bruce Mouat Team Carruthers 5-3    Final (7)
Wed, Apr 24, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
D Brendan Bottcher Matt Dunstone 9-8    Final (EE)
Wed, Apr 24, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Jacobs Team Shuster 6-7    Final (EE)
B Kevin Koe Kirk Muyres 9-5    Final (8)
E Brad Gushue Yannick Schwaller 7-5    Final (7)
Thu, Apr 25, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Ross Paterson Yuta Matsumura 7-8    Final (8)
B Brendan Bottcher Tyler Tardi 6-5    Final (EE)
Thu, Apr 25, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Gushue John Epping 6-7    Final (EE)
B Bruce Mouat Matt Dunstone 6-3    Final (7)
E Kevin Koe Yannick Schwaller 8-3    Final (6)
Thu, Apr 25, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
C Team Carruthers Tyler Tardi 7-1    Final (7)
D Ross Paterson Team Shuster 4-8    Final (8)
E Brad Jacobs Niklas Edin 5-8    Final (7)
Thu, Apr 25, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
D Kirk Muyres Yannick Schwaller 5-7    Final (8)
E Brendan Bottcher Bruce Mouat 9-5    Final (8)
Fri, Apr 26, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Matt Dunstone Team Carruthers 9-8    Final (EE)
C Niklas Edin Yuta Matsumura 5-1    Final (7)
Fri, Apr 26, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Kevin Koe John Epping 7-2    Final (5)
C Brad Jacobs Ross Paterson 9-3    Final (6)
D Bruce Mouat Tyler Tardi 6-4    Final (8)
Fri, Apr 26, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Niklas Edin Team Shuster 8-7    Final (8)
Fri, Apr 26, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Brendan Bottcher Team Carruthers 7-2    Final (6)
C Kevin Koe Brad Gushue 5-7    Final (8)
D John Epping Kirk Muyres 3-5    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: New Brunswick Senior Womens Provincials
Moncton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Feb 20 -- 8:00pm AT
Levesque Final
Donaher 11  (8)
Girvan Final
Ross (8)
M: New Brunswick Senior Mens Provincials
Moncton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Feb 20 -- 7:00pm ET
Vaughan 11  Final
Melanson (6)
Flannery 10  Final
Anderson (7)
Sherrard 10  Final
Aube (6)
M: USA Senior Men's National Championship
Fairbanks, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Feb 21 -- 12:00am ET
Larway Final
Heier (8)
Erickson Final
Schiestel (6)
Halliday Final
Sormunen (7)
Wright Final
Carothers (7)
W: USA Senior Women's National Championship
Fairbanks, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Thu, Feb 20 -- 4:30pm AKT
Smith 11  Final
Dukes (7)
Lank Final
Aubrey (8)
: GNCC Mixed Championship
Rochester, NY
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Feb 20 -- 8:00pm ET
Pulli Final
Krumme (7)
Prohaska Final
Shaw 15  (4)
Marasciulo Final
Casper 13  (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑