World Curling Report

Curling Scores

W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 2nd
Moore
Day 2nd
Balsdon
Brunton 2nd
Pinkney
Wilson 2nd
Breen
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 5th
Sherrer
Barker 6th
Skrlik
Schori 5th
Wang
Anderson 7th
Hilker
Kalk 5th
Kezama
Wang Final
Howard (5)
Martin 5th
Streifel
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 8th
Sturmay
McEwen 7th
Morris
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert 8th
Cotter
Gushue Final
Dangerfield (7)
Epping 8th
Geall
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan Final
Stewart (6)
Gauthier Final
Smith (8)
Dilello Final
Foster (7)
Chambers Final
Sigurdson (8)
Smith 3rd
Birchard
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 2nd
McMakin
Crotty 2nd
Kitchens
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 2nd
Casper
Murray 2nd
Tuma
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 2nd
Webb
Ginter 2nd
DeJong
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Cameron Bryce wins Prague Classic

Nov 1 - 4, 2018

Cameron Bryce (Skelleftea, Sweden) wins the Prague Classic, defeating Borys Jasiecki (Sopot, Poland) 7-3 at Curling Arena Praha Roztyly in Prague, Czech Republic.

PLAYOFF BRACKET READ MORE

 

Facebook Feed

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Sun, Nov 4 -- 1:00pm CET
Jasiecki Final
Bryce (8)
Kubeska Final
Vaskov (7)
Central European Time (CET)

 
Final Ranking Prize  Points 
Team Prize (CDN) Points
1.   Cameron Bryce $7,465  15.758 
2.   Borys Jasiecki $5,225  11.556 
3.   Mikhail Vaskov $3,732  9.455 
4.   Martin Jurik $2,239  8.404 
5.   Sebastian Wunderer $1,120  6.303 
5.   Wille Makela $1,120  6.303 
5.   Lukas Klima $1,120  6.303 
5.   David Sik $1,120  6.303 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: 1st 5,000 EURO 2nd 3,500 3rd 2,500 4th 1,500 5th-8th 750
 
 
Location
Prague, Czech Republic
 
Contact
Contact
E: pragueclassic@curling.cz

Curling Scores

W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 2nd
Moore
Day 2nd
Balsdon
Brunton 2nd
Pinkney
Wilson 2nd
Breen
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 5th
Sherrer
Barker 6th
Skrlik
Schori 5th
Wang
Anderson 7th
Hilker
Kalk 5th
Kezama
Wang Final
Howard (5)
Martin 5th
Streifel
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 8th
Sturmay
McEwen 7th
Morris
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert 8th
Cotter
Gushue Final
Dangerfield (7)
Epping 8th
Geall
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan Final
Stewart (6)
Gauthier Final
Smith (8)
Dilello Final
Foster (7)
Chambers Final
Sigurdson (8)
Smith 3rd
Birchard
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 2nd
McMakin
Crotty 2nd
Kitchens
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 2nd
Casper
Murray 2nd
Tuma
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 2nd
Webb
Ginter 2nd
DeJong
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑