World Curling Report

Curling Scores

W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 2nd
Moore
Day 2nd
Balsdon
Brunton 2nd
Pinkney
Wilson 2nd
Breen
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 5th
Sherrer
Barker 5th
Skrlik
Schori 5th
Wang
Anderson 6th
Hilker
Kalk 5th
Kezama
Wang 5th
Howard
Martin 5th
Streifel
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 7th
Sturmay
McEwen 6th
Morris
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert 7th
Cotter
Gushue 7th
Dangerfield
Epping 6th
Geall
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan Final
Stewart (6)
Gauthier 7th
Smith
Dilello 7th
Foster
Chambers Final
Sigurdson (8)
Smith 3rd
Birchard
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 2nd
McMakin
Crotty 2nd
Kitchens
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 2nd
Casper
Murray  
Tuma  
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 2nd
Webb
Ginter  
DeJong  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic -- SFM

Sep 10 - 15, 2019
Rank Team SFM Value OOM Points
1.  Koe, Kevin 0.450 512.335
2.  Bottcher, Brendan 0.440 494.058
4.  Epping, John 0.420 444.325
5.  Mouat, Bruce 0.410 436.917
6.  De Cruz, Peter 0.400 399.540
7.  Paterson, Ross 0.390 376.833
8.  Jacobs, Brad 0.380 366.118
9.  Dunstone, Matt 0.370 339.172
10.  Gushue, Brad 0.360 336.934
11.  Schwaller, Yannick 0.350 333.622
12.  Howard, Glenn 0.340 301.583
13.  McDonald, Scott 0.330 299.177
15.  McEwen, Mike 0.310 258.653
16.  Matsumura, Yuta 0.300 257.844
18.  Gunnlaugson, Jason 0.280 239.518
19.  Ulsrud, Thomas 0.270 226.762
22.  Calvert, Braden 0.250 195.577
23.  Sturmay, Karsten 0.250 165.301
26.  van Dorp, Jaap 0.250 140.154
36.  Fournier, Michael 0.200 102.237
44.  Roy, Jean-Sebastien 0.200 96.011
45.  Allen, Steve 0.200 93.141
74.  Ferland, Martin 0.150 48.556
126.  Cordick, Denis 0.100 13.734
Teams Total: 7.400
Purse Factor: 1.250
Teams Factor: 1.250
Teams Scale: 1.000
Importance Factor: 1.000
Strength of Field: 11.563

Curling Scores

W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 2nd
Moore
Day 2nd
Balsdon
Brunton 2nd
Pinkney
Wilson 2nd
Breen
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 5th
Sherrer
Barker 5th
Skrlik
Schori 5th
Wang
Anderson 6th
Hilker
Kalk 5th
Kezama
Wang 5th
Howard
Martin 5th
Streifel
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 7th
Sturmay
McEwen 6th
Morris
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert 7th
Cotter
Gushue 7th
Dangerfield
Epping 6th
Geall
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan Final
Stewart (6)
Gauthier 7th
Smith
Dilello 7th
Foster
Chambers Final
Sigurdson (8)
Smith 3rd
Birchard
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 2nd
McMakin
Crotty 2nd
Kitchens
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 2nd
Casper
Murray  
Tuma  
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 2nd
Webb
Ginter  
DeJong  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑