Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Jan 26 -- 2:00pm AT
Black Final
Nix (5)
Daigle 7th
Murphy
Powers 7th
MacDiarmid
Hilliard 7th
Crouse
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Jan 26 -- 2:30pm ET
Mann 9th
Flaxey  Watch Live Curling!
Inglis 10th
Froud  Watch Live Curling!
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Jan 26 -- 2:30pm ET
Howard 10  Final
Willsey (9) Watch Live Curling!
Ferris 9th
Fournier  Watch Live Curling!
Rooney Final
Deruelle (9) Watch Live Curling!
M: Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 26 -- 1:00pm MT
Carruthers Final
Horsman (6)
Shuster Final
Fleming (7)
Gauthier 7th
Mansell
Sturmay Final
Leclair (7)
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Jan 26 -- 2:30pm CT
Beaudry 5th
Croisier  Watch Live Curling!
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Jan 26 -- 2:30pm CT
Horgan 5th
Bonot  Watch Live Curling!
MacEwan 5th
Jacobs  Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Thu, Jan 26 -- 4:00pm CT
Carey  
Peterson  
Lukowich  
Jensen    Watch Live Curling!
Lawes  
Robertson  
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 10:00am AT
Colter Final
Manuel (9)
Fitzner-Leblanc Final
MacLeod (10)
Deagle Final
Sullivan (10)
Heck Final
Gibson 12  (9)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland 4th
Mitchell
Schneider 5th
Kleiter
Ackerman  
Ricci  
Barker  
Stevenson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 26 -- 1:30pm NT
Curtis Final
Strong (10)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Walstad wins 2022 Baden Masters

Aug 19 - 21, 2022
Player Photo   Player Photo   No Photo   Player Photo  

Steffen Walstad with Magnus Nedregotten at third, Mathias Braenden and Magnus Vaagberg on the front end wins the 2022 Baden Masters.

PLAYOFF BRACKET TEAM PROFILE

 

Facebook Feed

Event Results:

Recent
Central European Time (CET)
Draw: CF -- Sun, Aug 21 -- 1:30pm CET
Gosgens Final
Walstad (8)
Central European Time (CET)

 
Final Ranking    
Team Prize (CDN) Points
1.   Steffen Walstad $16,219  52.500 
2.   Wouter Gosgens $10,813  38.500 
3.   Yannick Schwaller $6,082  29.750 
3.   Lukas Hostmaelingen $6,082  29.750 
5.   Korey Dropkin $2,027  21.000 
5.   Marco Hoesli $2,027  21.000 
5.   Joel Retornaz $2,027  21.000 
5.   Ross Whyte $2,027  21.000 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: 1st: CHF 12,000 2nd: CHF 8,000 3/4: CHF 4,500 5-8: CHF 1,500
Event Purse: $35,000
Entry Fee: $1,000 CHF
Website:
https://worldcurlingtour.org/men/schedule/2022
 
Location
Curling Center Baden Regio
Zelgweg 15,
Baden-Daettwil, Switzerland
 
Contact
Event Contact
E: info@badenmasters.ch

Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Jan 26 -- 2:00pm AT
Black Final
Nix (5)
Daigle 7th
Murphy
Powers 7th
MacDiarmid
Hilliard 7th
Crouse
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Jan 26 -- 2:30pm ET
Mann 9th
Flaxey  Watch Live Curling!
Inglis 10th
Froud  Watch Live Curling!
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Jan 26 -- 2:30pm ET
Howard 10  Final
Willsey (9) Watch Live Curling!
Ferris 9th
Fournier  Watch Live Curling!
Rooney Final
Deruelle (9) Watch Live Curling!
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Jan 26 -- 2:30pm CT
Beaudry 5th
Croisier  Watch Live Curling!
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Jan 26 -- 2:30pm CT
Horgan 5th
Bonot  Watch Live Curling!
MacEwan 5th
Jacobs  Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Thu, Jan 26 -- 4:00pm CT
Carey  
Peterson  
Lukowich  
Jensen    Watch Live Curling!
Lawes  
Robertson  
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 10:00am AT
Colter Final
Manuel (9)
Fitzner-Leblanc Final
MacLeod (10)
Deagle Final
Sullivan (10)
Heck Final
Gibson 12  (9)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland 4th
Mitchell
Schneider 5th
Kleiter
Ackerman  
Ricci  
Barker  
Stevenson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 26 -- 1:30pm NT
Curtis Final
Strong (10)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones, McLeod, and Lawes lead the way at Manitoba Scotties

Jones, McLeod, and Lawes lead the way at Manitoba Scotties

After Thursday afternoon's Draw 6, just three rinks are undefeated at the Manitoba Scotties in East St.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑