World Curling Report

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm PT
Muyres 4th
Joanisse
Wenzek 4th
Dunstone
Bottcher 4th
Tardi
Mouat 4th
Montgomery
Koe 4th
Whyte
Gunnlaugson 4th
Jackson
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm AT
Stevens Final
Brunton (7)
Birt Final
Wilson (6)
McEvoy 8th
Arsenault
Robichaud Final
Day (5)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay 4th
Just
Galusha 4th
Zingel
Clark-Rouire 4th
Barber
Walker 4th
Yan
Schneider 4th
Bear
Holland 4th
Quinn
Han 4th
Stiksma
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan 5th
Roberge
Ferland 6th
Bedard
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD1 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm MT
Harty 7th
Libbus
van Amsterdam 7th
King
Bubola 6th
Kanda
Meek Final
Cao (4)
Harty  
Libbus  
van Amsterdam  
King  
Bubola  
Kanda  
Meek  
Cao  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 2:00pm ET
Randall 7th
Murray
Grabowski Final
Tuma (5)
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am PT
Ginter Final
Griffith (7)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL 7th
FIN 10 
HUN 8th
SVK
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Latvia International Challenger -- Round-Robin

Oct 24 - 27, 2019
Pool A
Daniel Magnusson
Karlstad, SWE
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jermu Pollanen
Hyvinkaa, FIN
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Vadim Raev
Moscow, RUS
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ilya Shalamitski
Minsk, BLR
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jotham Sugden
Kent, ENG
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Lucien Lottenbach
Zug, SUI
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Harri Lill
Tallinn, EST
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kirill Surovov
Dmitrov, RUS
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kriss Vonda
Riga, LAT
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mirac Ozkan
Eruzurum, TUR
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Tobias Thune
Hvidovre, DEN
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Martins Truksans
Riga, LAT
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Borys Jasiecki
Sopot, POL
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Konstantin Rykov
Vilnius, LTU
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Oleg Krasikov
Saint Petersburg, RUS
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 24, 19 07:45 PM
Sheet Team Team Score    End
A Martins Truksans Oleg Krasikov 5-3    Final (7)
B Konstantin Rykov Borys Jasiecki 1-10    Final (6)
C Kirill Surovov Harri Lill 4-2    Final (7)
D Mirac Ozkan Kriss Vonda 4-7    Final (7)
E Jermu Pollanen Ilya Shalamitski 8-5    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 11:15 AM
Sheet Team Team Score    End
A Ilya Shalamitski Vadim Raev 2-11    Final (7)
B Daniel Magnusson Jotham Sugden 6-5    Final (8)
C Harri Lill Kriss Vonda 11-5    Final (7)
D Kirill Surovov Lucien Lottenbach 3-6    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Borys Jasiecki Martins Truksans 4-8    Final (7)
E Konstantin Rykov Tobias Thune 6-2    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
D Jotham Sugden Jermu Pollanen 2-11    Final (6)
E Vadim Raev Daniel Magnusson 5-7    Final (8)
Fri, Oct 25, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Lucien Lottenbach Mirac Ozkan 16-3    Final (6)
B Oleg Krasikov Tobias Thune 4-7    Final (8)
C Martins Truksans Konstantin Rykov 6-5    Final (8)
E Kriss Vonda Kirill Surovov 7-3    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
C Ilya Shalamitski Daniel Magnusson 7-2    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 11:15 AM
Sheet Team Team Score    End
B Jermu Pollanen Vadim Raev 8-7    Final (8)
C Tobias Thune Borys Jasiecki 10-2    Final (5)
E Lucien Lottenbach Harri Lill 8-2    Final (6)
Sat, Oct 26, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mirac Ozkan Kirill Surovov 3-7    Final (7)
B Jotham Sugden Ilya Shalamitski 4-10    Final (6)
E Oleg Krasikov Konstantin Rykov 3-4    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
A Daniel Magnusson Jermu Pollanen 6-4    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kriss Vonda Lucien Lottenbach 5-9    Final (7)
B Harri Lill Mirac Ozkan 8-2    Final (5)
C Vadim Raev Jotham Sugden 12-1    Final (4)
D Borys Jasiecki Oleg Krasikov 8-5    Final (8)
E Tobias Thune Martins Truksans 3-2    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm PT
Muyres 4th
Joanisse
Wenzek 4th
Dunstone
Bottcher 4th
Tardi
Mouat 4th
Montgomery
Koe 4th
Whyte
Gunnlaugson 4th
Jackson
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm AT
Stevens Final
Brunton (7)
Birt Final
Wilson (6)
McEvoy 8th
Arsenault
Robichaud Final
Day (5)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay 4th
Just
Galusha 4th
Zingel
Clark-Rouire 4th
Barber
Walker 4th
Yan
Schneider 4th
Bear
Holland 4th
Quinn
Han 4th
Stiksma
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan 5th
Roberge
Ferland 6th
Bedard
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD1 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm MT
Harty 7th
Libbus
van Amsterdam 7th
King
Bubola 6th
Kanda
Meek Final
Cao (4)
Harty  
Libbus  
van Amsterdam  
King  
Bubola  
Kanda  
Meek  
Cao  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 2:00pm ET
Randall 7th
Murray
Grabowski Final
Tuma (5)
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am PT
Ginter Final
Griffith (7)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL 7th
FIN 10 
HUN 8th
SVK
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑