World Curling Report

Curling Scores

M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Wed, Jan 22 -- 3:45pm ET
Roy 2nd
Roberge
Bedard 2nd
Homan
Stewart  
Holdaway  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Wed, Jan 22 -- 3:45pm ET
Tippin 2nd
Verreault
Hains 2nd
St-Georges
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 22 -- 6:00pm AT
MacDougall 11  Final
Gibson (9)
Manuel Final
O'Leary (8)
Thompson 11th
Thompson
Murphy Final
Stevens (9)
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Wed, Jan 22 -- 8:30pm GMT
Farmer 2nd
Farries
Findlay 2nd
Bryce
Henderson 2nd
Davie
Al-Saffar 2nd
Smith
W: Alberta Scotties Tournament of Hearts
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 22 -- 1:00pm ET
Walker 10  11th
Kaufman 10 
Vaughan Final
Skrlik (10)
Hilker 12  Final
Scheidegger (10)
Rocque Final
Sherrer (10)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Wed, Jan 22 -- 4:30pm GMT
Gallacher Final
Craik (8)
Turner Final
Carson (9)
Kinnear 10  Final
Cameron (10)
Craik Final
Holder (6)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Wed, Jan 22 -- 8:00am AT
Jones Final
Breen (10)
Arsenault 13  Final
Mattatall (6)
Brothers 10  Final
McEvoy (9)
Hilliard 11  Final
Myketyn-Driscoll (7)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Boost National -- Round-Robin

Dec 10 - 15, 2019
Pool A
Peter De Cruz
Geneva, SUI
0.750  2-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
Bruce Mouat
Edinburgh, SCO
0.750  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.500  2-2  0-0  1-0  1-0  0-0 
John Epping
Toronto, ON
0.250  1-1  0-2  0-2  0-0  0-1 
Glenn Howard
Penetanguishene , ON
0.250  0-0  1-3  1-1  0-0  0-0 
Pool B
Niklas Edin
Karlstad, SWE
0.750  2-1  1-0  0-0  1-0  0-0 
Brad Jacobs
Sault Ste Marie, NONT
0.750  1-1  2-0  1-0  0-0  0-0 
Brendan Bottcher
Edmonton, AB
0.750  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Yuta Matsumura
Kitami, JPN
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-0 
Yannick Schwaller
Bern, SUI
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-1 
Pool C
Kevin Koe
Calgary, AB
0.750  2-0  1-1  0-0  1-0  0-0 
Brad Gushue
St. John's, NL
0.750  1-1  2-0  1-0  1-0  0-0 
Ross Paterson
Glasgow, SCO
0.500  2-1  0-1  0-1  0-0  0-1 
Matt Dunstone
Regina , SK
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-1 
Scott McDonald
Kingston, ON
0.250  1-1  0-2  1-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Dec 10, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Gushue Scott McDonald 6-2    Final (8)
B Kevin Koe Matt Dunstone 6-4    Final (EE)
Wed, Dec 11, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Bruce Mouat Mike McEwen 6-4    Final (8)
C Yannick Schwaller Yuta Matsumura 3-6    Final (8)
E John Epping Peter De Cruz 3-8    Final (7)
Wed, Dec 11, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Brad Jacobs Brendan Bottcher 3-6    Final (7)
C Ross Paterson Scott McDonald 7-2    Final (6)
Wed, Dec 11, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Niklas Edin Yannick Schwaller 7-5    Final (EE)
C Peter De Cruz Glenn Howard 4-3    Final (8)
Wed, Dec 11, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Koe Ross Paterson 1-6    Final (5)
D Brad Gushue Matt Dunstone 5-1    Final (7)
Thu, Dec 12, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A John Epping Bruce Mouat 7-2    Final (5)
B Niklas Edin Yuta Matsumura 7-4    Final (7)
C Glenn Howard Mike McEwen 3-6    Final (7)
D Brad Jacobs Yannick Schwaller 5-1    Final (7)
Thu, Dec 12, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
D Kevin Koe Scott McDonald 9-4    Final (6)
Thu, Dec 12, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brendan Bottcher Yuta Matsumura 8-2    Final (6)
B John Epping Glenn Howard 3-4    Final (8)
C Brad Jacobs Niklas Edin 4-2    Final (8)
E Brad Gushue Ross Paterson 7-6    Final (EE)
Thu, Dec 12, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Peter De Cruz Mike McEwen 6-4    Final (8)
B Matt Dunstone Scott McDonald 3-4    Final (8)
Fri, Dec 13, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
C Bruce Mouat Glenn Howard 6-3    Final (8)
Fri, Dec 13, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Matt Dunstone Ross Paterson 7-2    Final (7)
C John Epping Mike McEwen 4-5    Final (EE)
E Brendan Bottcher Yannick Schwaller 8-4    Final (8)
Fri, Dec 13, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Bruce Mouat Peter De Cruz 7-4    Final (6)
Fri, Dec 13, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Brad Jacobs Yuta Matsumura 4-3    Final (8)
C Kevin Koe Brad Gushue 6-3    Final (7)
D Brendan Bottcher Niklas Edin 1-6    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Wed, Jan 22 -- 3:45pm ET
Roy 2nd
Roberge
Bedard 2nd
Homan
Stewart  
Holdaway  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Wed, Jan 22 -- 3:45pm ET
Tippin 2nd
Verreault
Hains 2nd
St-Georges
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 22 -- 6:00pm AT
MacDougall 11  Final
Gibson (9)
Manuel Final
O'Leary (8)
Thompson 11th
Thompson
Murphy Final
Stevens (9)
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Wed, Jan 22 -- 8:30pm GMT
Farmer 2nd
Farries
Findlay 2nd
Bryce
Henderson 2nd
Davie
Al-Saffar 2nd
Smith
W: Alberta Scotties Tournament of Hearts
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 22 -- 1:00pm ET
Walker 10  11th
Kaufman 10 
Vaughan Final
Skrlik (10)
Hilker 12  Final
Scheidegger (10)
Rocque Final
Sherrer (10)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Wed, Jan 22 -- 4:30pm GMT
Gallacher Final
Craik (8)
Turner Final
Carson (9)
Kinnear 10  Final
Cameron (10)
Craik Final
Holder (6)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Wed, Jan 22 -- 8:00am AT
Jones Final
Breen (10)
Arsenault 13  Final
Mattatall (6)
Brothers 10  Final
McEvoy (9)
Hilliard 11  Final
Myketyn-Driscoll (7)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑