World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Kim 6th
Rocque
Vaughan 6th
Sinclair
Hudyma 5th
Stubbs
Sherrer 6th
Silvernagle
Fujisawa 6th
Daniels
Wilson 6th
Brown
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Maerki 5th
Sturmay
Howard 6th
Pahl
Gempeler 5th
Cross
Wenzek 6th
Hess
Park Final
Tardi (4)
Meachem 6th
Whyte
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin 3rd
Jones/Laing
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST Final
LAT 10  (EE)
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar 5th
Park
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist 5th
Burton
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Classic Baie d'Urfe -- Round-Robin

Oct 23 - 27, 2019
Pool A
Greg Balsdon
Montreal, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Matthew Kennerknecht
Montreal, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Earl Lasalle
Baie d'Urfe, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Philippe Menard
Mount Bruno, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Matt Dupuis
Ottawa, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Scott Hill
Ormstown, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Frederic Lawton
Montreal, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Gaetanne Tremblay
Amqui, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Camile Boisvert
Montreal, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Stephane Brabant
Boucherville, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mark Homan
Gatineau, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Isabelle Neron
Saguenay, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Alek Bedard
Lacolle, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jasmin Gibeau
Thurso, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Derek Lockwood
Baie d'Urfe, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Martin Patry
Buckingham, QC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 24, 19 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
191 Greg Balsdon Philippe Menard     07:30 PM
192 Matthew Kennerknecht Earl Lasalle     07:30 PM
193 Scott Hill Frederic Lawton     07:30 PM
Fri, Oct 25, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
191 Isabelle Neron Camile Boisvert     04:00 PM
192 Mark Homan Stephane Brabant     04:00 PM
193 Matt Dupuis Gaetanne Tremblay     04:00 PM
Fri, Oct 25, 19 06:30 PM
Sheet Team Team Score    End
191 Alek Bedard Martin Patry     06:30 PM
192 Jasmin Gibeau Derek Lockwood     06:30 PM
193 Greg Balsdon Matthew Kennerknecht     06:30 PM
Fri, Oct 25, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
191 Gaetanne Tremblay Frederic Lawton     09:30 PM
192 Scott Hill Matt Dupuis     09:30 PM
193 Earl Lasalle Philippe Menard     09:30 PM
Sat, Oct 26, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
191 Mark Homan Isabelle Neron     09:00 AM
192 Camile Boisvert Stephane Brabant     09:00 AM
193 Alek Bedard Jasmin Gibeau     09:00 AM
Sat, Oct 26, 19 11:30 AM
Sheet Team Team Score    End
191 Philippe Menard Matthew Kennerknecht     11:30 AM
192 Greg Balsdon Earl Lasalle     11:30 AM
193 Derek Lockwood Martin Patry     11:30 AM
Sat, Oct 26, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
191 Scott Hill Gaetanne Tremblay     02:30 PM
192 Frederic Lawton Matt Dupuis     02:30 PM
193 Mark Homan Camile Boisvert     02:30 PM
Sat, Oct 26, 19 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
191 Martin Patry Jasmin Gibeau     05:00 PM
192 Alek Bedard Derek Lockwood     05:00 PM
193 Stephane Brabant Isabelle Neron     05:00 PM

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Kim 6th
Rocque
Vaughan 6th
Sinclair
Hudyma 5th
Stubbs
Sherrer 6th
Silvernagle
Fujisawa 6th
Daniels
Wilson 6th
Brown
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Maerki 5th
Sturmay
Howard 6th
Pahl
Gempeler 5th
Cross
Wenzek 6th
Hess
Park Final
Tardi (4)
Meachem 6th
Whyte
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin 3rd
Jones/Laing
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST Final
LAT 10  (EE)
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar 5th
Park
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist 5th
Burton
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑