World Curling Report

Curling Scores

J: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Sep 19 -- 7:00pm PT
Smeed Final
Coles-Lyster (7)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Sep 19 -- 5:00pm ET
Ballard Final
Reed (7)
Deane Final
Chang (7)
Reimer Final
McCrady (8)
W: Womens Masters Basel
Basel, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Sep 19 -- 7:30pm CET
Tirinzoni Final
Wrana (8)
Mueller Final
Rieder (8)
M: Norway Cup 1
Oslo, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Sep 19 -- 4:00pm CET
Walstad Final
Ulsrud (8)
Vintervold Final
Wibe (8)
Braenden Final
Mesloe (7)
Borgersen Final
Hostmaelingen (7)
Sommervold 11  Final
Eggen (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curl Mesabi Classic -- Round-Robin

Nov 29 - Dec 1, 2019
Americas Challenge
United States
McFarland , USA
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mexico
Mexico City, MEX
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brazil
Sao Paolo, BRA
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Holiday Inn
Un-Chi Gim
Gyeonggi-do, KOR
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Madison Bear
St.Paul, MN
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cora Farrell
, MN
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ann Podoll
Fargo, ND
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
IRRRB
Krista McCarville
Thunder Bay, NONT
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Theresa Cannon
Winnipeg, MB
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cassie Potter
St. Paul, MN
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Hailey Beaudry
Thunder Bay, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Arcelor/Mittal
Laura Walker
Edmonton, AB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jamie Sinclair
Charlotte, NC
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kim Rhyme
, MN
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Christine McMakin
Minneapolis, MN
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Abbey Kitchens
Devils Lake, ND
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Nov 28, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
7 Brazil Mexico 6-8    Final (10)
Thu, Nov 28, 19 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
8 Brazil United States 4-8    Final (9)
Fri, Nov 29, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Un-Chi Gim Ann Podoll 8-5    Final (7)
2 Cora Farrell Madison Bear 4-7    Final (8)
3 Laura Walker Abbey Kitchens 10-1    Final (5)
7 Mexico United States 3-11    Final (7)
Fri, Nov 29, 19 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Krista McCarville Cassie Potter 6-4    Final (7)
3 Jamie Sinclair Kim Rhyme 7-1    Final (5)
5 Un-Chi Gim Madison Bear 4-2    Final (7)
6 Cora Farrell Ann Podoll 8-3    Final (7)
8 Mexico Brazil 8-7    Final (10)
Fri, Nov 29, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Theresa Cannon Hailey Beaudry 6-2    Final (6)
5 Laura Walker Kim Rhyme 7-4    Final (7)
6 Abbey Kitchens Christine McMakin 7-8    Final (9)
Fri, Nov 29, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Jamie Sinclair Christine McMakin 6-5    Final (8)
3 Theresa Cannon Cassie Potter 8-3    Final (7)
4 Krista McCarville Hailey Beaudry 5-4    Final (8)
7 United States Brazil 10-2    Final (6)
Sat, Nov 30, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Kim Rhyme Abbey Kitchens 7-4    Final (7)
3 Un-Chi Gim Cora Farrell 10-4    Final (7)
4 Madison Bear Ann Podoll 5-4    Final (8)
8 United States Mexico 13-1    Extra
Sat, Nov 30, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Cassie Potter Hailey Beaudry 8-6    Final (8)
4 Kim Rhyme Christine McMakin 7-5    Final (7)
5 Theresa Cannon Krista McCarville 3-5    Final (7)
6 Laura Walker Jamie Sinclair 8-2    Final (4)
Sat, Nov 30, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Madison Bear Cassie Potter 0-6    Final (6)
5 Un-Chi Gim Hailey Beaudry 8-5    Final (8)
Sat, Nov 30, 19 06:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Cora Farrell Krista McCarville 5-6    Final (8)
3 Laura Walker Christine McMakin 9-3    Final (7)
5 Jamie Sinclair Abbey Kitchens 11-1    Final (5)
6 Theresa Cannon Ann Podoll 8-2    Final (6)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

J: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Sep 19 -- 7:00pm PT
Smeed Final
Coles-Lyster (7)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Sep 19 -- 5:00pm ET
Ballard Final
Reed (7)
Deane Final
Chang (7)
Reimer Final
McCrady (8)
W: Womens Masters Basel
Basel, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Sep 19 -- 7:30pm CET
Tirinzoni Final
Wrana (8)
Mueller Final
Rieder (8)
M: Norway Cup 1
Oslo, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Sep 19 -- 4:00pm CET
Walstad Final
Ulsrud (8)
Vintervold Final
Wibe (8)
Braenden Final
Mesloe (7)
Borgersen Final
Hostmaelingen (7)
Sommervold 11  Final
Eggen (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Ulsrud Returns With Familiar Face

Ulsrud Returns With Familiar Face

Thomas Ulsrud (photo by Celine Stucki / WCF) reunited this season with Torger Nergaard, competing this weekend at opening Norway Cup event.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑