World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Kim 7th
Rocque
Vaughan Final
Sinclair (6)
Hudyma 7th
Stubbs
Sherrer 7th
Silvernagle
Fujisawa 7th
Daniels
Wilson 8th
Brown
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Maerki 7th
Sturmay
Howard 7th
Pahl
Gempeler 7th
Cross
Wenzek 6th
Hess
Park Final
Tardi (4)
Meachem 7th
Whyte
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin 4th
Jones/Laing
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST Final
LAT 10  (EE)
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar 6th
Park
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist 7th
Burton
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Quality Inn Winkler MJCT Junior Classic -- Round-Robin

Oct 25 - 27, 2019
Pool A
Jack Hykaway
Winnipeg, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Thomas McGillivray
St. Adolphe, MB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brooks Freeman
, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dallas Burgess
, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Matt Bijil
, MB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jordon Johnson
Winnipeg, MB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Landon Krahn
Winkler, MB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Peter Albig
, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Emerson Klimpke
Brandon, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Josh Maisey
, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Christopher Peters
Winnipeg, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Thomas Titchkosky
, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 25, 19 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Emerson Klimpke Thomas Titchkosky 6-2    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Thomas McGillivray Jack Hykaway 6-7    Final (EE)
2 Christopher Peters Josh Maisey 1-0    Final (1)
3 Matt Bijil Landon Krahn 0-6    Final (5)
4 Jordon Johnson Peter Albig 8-1    Final (6)
Fri, Oct 25, 19 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Dallas Burgess Brooks Freeman 1-5    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Jordon Johnson Landon Krahn 9-4    Final (6)
3 Matt Bijil Peter Albig 8-3    Final (7)
4 Christopher Peters Emerson Klimpke 5-7    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Jack Hykaway Dallas Burgess 5-2    Final (8)
3 Thomas Titchkosky Josh Maisey 7-8    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Brooks Freeman Thomas McGillivray 2-7    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Emerson Klimpke Josh Maisey 7-6    Final (8)
2 Thomas Titchkosky Christopher Peters 11-0    Final (5)
Sat, Oct 26, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Landon Krahn Peter Albig 6-5    Final (7)
2 Thomas McGillivray Dallas Burgess 6-1    Final (4)
Sat, Oct 26, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Matt Bijil Jordon Johnson 7-6    Final (EE)
4 Jack Hykaway Brooks Freeman 8-2    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Kim 7th
Rocque
Vaughan Final
Sinclair (6)
Hudyma 7th
Stubbs
Sherrer 7th
Silvernagle
Fujisawa 7th
Daniels
Wilson 8th
Brown
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Maerki 7th
Sturmay
Howard 7th
Pahl
Gempeler 7th
Cross
Wenzek 6th
Hess
Park Final
Tardi (4)
Meachem 7th
Whyte
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin 4th
Jones/Laing
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST Final
LAT 10  (EE)
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar 6th
Park
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist 7th
Burton
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑