World Curling Report

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Nov 14 -- 8:30pm AT
Stevens Final
Steele (6)
Thompson 8th
Skanes
Violette 7th
Symonds
Ouellette Final
Smith (7)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 10:00am ET
Kelly  
Krell  
Deruelle  
Allen  
Hartley  
Tippin  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Heidt  
Wenzek  
Vavrek  
Park  
Tardi  
Hamilton  
Meachem  
Howard  
Appelman  
Kanda  
Geall  
Ma  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Stubbs  
Carey  
Sturmay  
Wilson  
Wark  
Kalk  
Sherrer  
Wang  
Skrlik  
Berlando  
Brown  
Guo  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 10:00am ET
Nichols  
Wedge  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Airdrie U15 Junior Spiel -- Round-Robin

Nov 8 - 10, 2019
Hannah Northwood
, AB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brianna Clay
Rocky Mtn. House, AB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
CJ Jackson
Lacombe, AB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Faith Thomas
Calgary, AB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tyson Ballance
Okotokes, AB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Claire Comeillie
, AB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rhett Whittmire
, AB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ethan Datema
Rocky Mtn. House, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Nov 8, 19 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
7 Rhett Whittmire Ethan Datema 13-11    Final (8)
8 Hannah Northwood Brianna Clay 8-3    Final (6)
Fri, Nov 8, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Claire Comeillie Faith Thomas 3-8    Final (8)
2 CJ Jackson Tyson Ballance 5-6    Final (8)
Fri, Nov 8, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Rhett Whittmire Brianna Clay 4-5    Final (8)
4 Hannah Northwood Ethan Datema 10-1    Final (5)
Sat, Nov 9, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
5 CJ Jackson Faith Thomas 6-5    Final (8)
6 Claire Comeillie Tyson Ballance 9-3    Final (6)
Sat, Nov 9, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Rhett Whittmire Hannah Northwood 8-10    Final (8)
6 Brianna Clay Ethan Datema 9-2    Final (7)
Sat, Nov 9, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 CJ Jackson Claire Comeillie 8-4    Final (8)
4 Tyson Ballance Faith Thomas 2-7    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Nov 14 -- 8:30pm AT
Stevens Final
Steele (6)
Thompson 8th
Skanes
Violette 7th
Symonds
Ouellette Final
Smith (7)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 10:00am ET
Kelly  
Krell  
Deruelle  
Allen  
Hartley  
Tippin  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Heidt  
Wenzek  
Vavrek  
Park  
Tardi  
Hamilton  
Meachem  
Howard  
Appelman  
Kanda  
Geall  
Ma  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Stubbs  
Carey  
Sturmay  
Wilson  
Wark  
Kalk  
Sherrer  
Wang  
Skrlik  
Berlando  
Brown  
Guo  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 10:00am ET
Nichols  
Wedge  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑