World Curling Report

Curling Scores

M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 22 -- 6:00pm AT
MacDougall 6th
Gibson
Manuel 6th
O'Leary
Thompson 6th
Thompson
Murphy 6th
Stevens
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Wed, Jan 22 -- 8:00am AT
Jones Final
Breen (10)
Arsenault 13  Final
Mattatall (6)
Brothers 10  Final
McEvoy (9)
Hilliard 11  Final
Myketyn-Driscoll (7)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Wed, Jan 22 -- 12:00pm ET
Ferland 9th
Balsdon
Fournier 7th
Berube
Munroe 8th
Martel
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Wed, Jan 22 -- 12:00pm ET
Boisvert 8th
Davies
Lavoie 9th
Girard
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Wed, Jan 22 -- 12:30pm GMT
Henderson Final
Bryce (9)
Al-Saffar 12  Final
Farries (7)
Farmer 12  Final
Smith (7)
Findlay Final
Farmer 11  (8)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Wed, Jan 22 -- 4:30pm GMT
Gallacher Final
Craik (8)
Turner Final
Carson (9)
Kinnear 10  Final
Cameron (10)
Craik Final
Holder (6)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Bayview Mixed Doubles -- Round-Robin

Dec 14 - 15, 2019
Pool A
Cottrill/Cottrill
Belgrave, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kidd/Kidd
Peterborough, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Moores/Wheeler
, CO
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Wallbank/Leslie
Toronto, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Martin/Griffith
, SK
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Thompson/Lowe
Unionville, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Foster/Foster
Oakville, ON
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rizzo/Hartley
Brantford, ON
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Tuck/Tuck Jr.
Ilderton, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sutherland/Ryn
Ottawa, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Shipmaker/Aprile
Newmarket, ON
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Way/Way
Courtice, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Waye/Retchless
Toronto, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Little/Lyon-Hatcher
Ottawa, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Desjardins/Desjardins
Chicoutimi, QC
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Liscumb/Liscumb
Ilderton, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool E
Carr Olmstead/Wai
Toronto, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Greenman/Zuliani
Unionville, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Wasylkiw/Konings
Unionville, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Wasylkiw/Brandon
Guelph , ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Sat, Dec 14, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Cottrill/Cottrill Wallbank/Leslie 5-4    Final (8)
3 Kidd/Kidd Moores/Wheeler 10-7    Final (7)
4 Martin/Griffith Foster/Foster 2-8    Final (4)
5 Thompson/Lowe Rizzo/Hartley 8-2    Final (6)
Sat, Dec 14, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Tuck/Tuck Jr. Way/Way 7-2    Final (5)
2 Liscumb/Liscumb Waye/Retchless 2-7    Final (7)
3 Desjardins/Desjardins Little/Lyon-Hatcher 7-12    Final (8)
4 Greenman/Zuliani Wasylkiw/Brandon 9-4    Final (7)
5 Wasylkiw/Konings Carr Olmstead/Wai 5-6    Final (8)
6 Sutherland/Ryn Shipmaker/Aprile 9-4    Final (7)
Sat, Dec 14, 19 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Thompson/Lowe Foster/Foster 7-5    Final (8)
3 Martin/Griffith Rizzo/Hartley 6-2    Final (6)
4 Cottrill/Cottrill Moores/Wheeler 6-5    Final (7)
5 Kidd/Kidd Wallbank/Leslie 10-7    Final (8)
Sat, Dec 14, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Liscumb/Liscumb Little/Lyon-Hatcher 5-8    Final (7)
2 Sutherland/Ryn Way/Way 10-2    Final (6)
3 Greenman/Zuliani Carr Olmstead/Wai 8-7    Final (EE)
4 Wasylkiw/Konings Wasylkiw/Brandon 9-5    Final (7)
5 Tuck/Tuck Jr. Shipmaker/Aprile 6-3    Final (7)
6 Desjardins/Desjardins Waye/Retchless 4-8    Final (6)
Sat, Dec 14, 19 06:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Martin/Griffith Thompson/Lowe 7-6    Final (EE)
3 Moores/Wheeler Wallbank/Leslie 8-1    Final (4)
4 Rizzo/Hartley Foster/Foster 9-4    Final (7)
5 Cottrill/Cottrill Kidd/Kidd 9-5    Final (7)
Sat, Dec 14, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Wasylkiw/Konings Greenman/Zuliani 10-5    Final (6)
2 Waye/Retchless Little/Lyon-Hatcher 7-6    Final (8)
3 Shipmaker/Aprile Way/Way 10-2    Final (5)
4 Tuck/Tuck Jr. Sutherland/Ryn 9-8    Final (8)
5 Desjardins/Desjardins Liscumb/Liscumb 8-6    Final (8)
6 Wasylkiw/Brandon Carr Olmstead/Wai 3-8    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 22 -- 6:00pm AT
MacDougall 6th
Gibson
Manuel 6th
O'Leary
Thompson 6th
Thompson
Murphy 6th
Stevens
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Wed, Jan 22 -- 8:00am AT
Jones Final
Breen (10)
Arsenault 13  Final
Mattatall (6)
Brothers 10  Final
McEvoy (9)
Hilliard 11  Final
Myketyn-Driscoll (7)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Wed, Jan 22 -- 12:00pm ET
Ferland 9th
Balsdon
Fournier 7th
Berube
Munroe 8th
Martel
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Wed, Jan 22 -- 12:00pm ET
Boisvert 8th
Davies
Lavoie 9th
Girard
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Wed, Jan 22 -- 12:30pm GMT
Henderson Final
Bryce (9)
Al-Saffar 12  Final
Farries (7)
Farmer 12  Final
Smith (7)
Findlay Final
Farmer 11  (8)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Wed, Jan 22 -- 4:30pm GMT
Gallacher Final
Craik (8)
Turner Final
Carson (9)
Kinnear 10  Final
Cameron (10)
Craik Final
Holder (6)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑