[[1:7.6500]] CHAMPION: Moskowy Wins 2011 DEKALB Superspiel

Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black 6th
Daigle
Powers 6th
Hilliard
Nix 6th
Murphy
MacDiarmid 6th
Crouse
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser 2nd
Morrison
Schwaller 2nd
Messenzehl
Ha 2nd
Zelingrova
Jentsch 2nd
Yildiz
Wrana 3rd
Jaeggi
Grandy 2nd
Huerlimann
Farmer 2nd
Wuest
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm ET
Duncan Final
Ladouceur (10) Watch Live Curling!
Armstrong Final
Brandwood (9) Watch Live Curling!
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Thu, Jan 26 -- 7:45pm CT
Ackland Final
Watling (6)
Calvert Final
Beaudry (10) Watch Live Curling!
Jones Final
McLeod (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm MT
Sluchinski Final
McBride (7)
Carruthers Final
Mansell (5)
Gauthier Final
Horsman (5) Watch Live Curling!
Sampson 11  Final
Peters (8)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm ET
Epping Final
Mooibroek (9) Watch Live Curling!
Camm 12  Final
Squires 10  (EE) Watch Live Curling!
Champ Final
McEwen (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 6:00pm AT
Flemming Final
Thompson (EE)
Purcell Final
Burgess (6)
Manuel 10  Final
MacLeod (EE)
Everist Final
Sullivan (7)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Moskowy Wins 2011 DEKALB Superspiel

Nov 24 - 27, 2011

Regina, Saskatchewan
Player Photo
SKIP
Braeden
Moskowy

  Player Photo
Third
Kirk
Muyres

  Player Photo
Second
DJ
Kidby

  Player Photo
Lead
Dustin
Kidby

 
Games: 6  
Record: 6W - 0L  
PF/G: 9.32  
PA/G: 5.23  
Hammer Efficiency: 0.67  
Steal Defense: 0.19  
Force Efficiency: 0.45  
Steal Efficiency: 0.39  
Braeden Moskowy (Regina, SK) won 8-5 over William Lyburn (Winnipeg, MB) in the Final To advance to the championship game, Moskowy won 8-4 over Daniel Birchard (Manitoba) in the semifinals of the 2011 DEKALB Superspiel in Morris, Manitoba, Canada; and won 6-4 over Dean North (Carman, MB) in the quarterfinals.
 
Moskowy finished 3-0 in the 16 team DEKALB Superspiel qualifying round, held November 24 - 27, 2011 at the Morris Curling Club in Morris, Canada. In their opening game, Moskowy defeated Randy Dutiaume (Winnipeg, MB) 6-2, then won 5-3 against Vic Peters (Winnipeg , MB) and 8-5 against Rob Fowler (Brandon, MB) in their final qualifying round match.
 
For winning the DEKALB Superspiel Championship title, Moskowy earned 7.650 world rankings points along with the $10,000CDN first prize cheque. For week 15 of the event schedule, Moskowy did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Moskowy ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black 6th
Daigle
Powers 6th
Hilliard
Nix 6th
Murphy
MacDiarmid 6th
Crouse
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser 2nd
Morrison
Schwaller 2nd
Messenzehl
Ha 2nd
Zelingrova
Jentsch 2nd
Yildiz
Wrana 3rd
Jaeggi
Grandy 2nd
Huerlimann
Farmer 2nd
Wuest
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm ET
Duncan Final
Ladouceur (10) Watch Live Curling!
Armstrong Final
Brandwood (9) Watch Live Curling!
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Thu, Jan 26 -- 7:45pm CT
Ackland Final
Watling (6)
Calvert Final
Beaudry (10) Watch Live Curling!
Jones Final
McLeod (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm ET
Epping Final
Mooibroek (9) Watch Live Curling!
Camm 12  Final
Squires 10  (EE) Watch Live Curling!
Champ Final
McEwen (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 6:00pm AT
Flemming Final
Thompson (EE)
Purcell Final
Burgess (6)
Manuel 10  Final
MacLeod (EE)
Everist Final
Sullivan (7)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jacobs In Familiar Territory

Jacobs In Familiar Territory

Brad Jacobs (photo: Anil Mungal, GSOC) advances to A-Event Qualifier looking for berth into Unibet Northern Ontario Tankard Playoffs.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑