[[7:9.3366]] Kubeskova3-6 at 2019 Le Gruyere AOP European Curling Championships

World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
Jones Final
Muirhead (6)
Einarson Final
Fujisawa (7)
Fleury Final
Rocque (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
De Cruz Final
McEwen (8)
Dunstone Final
McDonald (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm GMT
Bryce Final
McNay (8)
Hess Final
Carson (7)
Lottenbach Final
Turner (5)
Reed Final
Craik (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kubeskova3-6 at 2019 Le Gruyere AOP European Curling Championships

Nov 16 - 24, 2018

Prague, Czech Republic
Games: 9  
Record: 3W - 6L  
PF/G: 6.19  
PA/G: 7.38  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.37  
Force Efficiency: 0.65  
Steal Efficiency: 0.14  

 
Anna Kubeskova (Prague, CZE) finished 3-6 in the 10 team Le Gruyere AOP European Curling Championships qualifying round, held November 16 - 24, 2018 in , . In their opening game, Kubeskova lost 6-5 to Anna Hasselborg (Sundbyberg, SWE), droppimg another game, 8-5 to Silvana Tirinzoni (Aarau, SUI) where Kubeskova responded with a 8-7 win over Eve Muirhead (Stirling, SCO). Kubeskova won 10-9 against Alina Kovaleva (Saint-Petersburg, RUS). Kubeskova went on to lose 9-1 against Daniela Jentsch (Fuessen, GER). Kubeskova lost 7-6 to Veronica Zappone (Trentino, ITA). Kubeskova lost 5-3 to Madeleine Dupont (Hvidovre, DEN). Kubeskova lost 7-4 to Iveta Stasa-Sarsune (Riga, LAT) where Kubeskova responded with a 10-4 win over Oona Kauste (Aland, FIN) in their final qualifying round match.
 
Kubeskova earned 9.337 world rankings points for their preliminary round wins, moving up 2 spots the World Ranking Standings into 36th place overall with 119.136 total points. Kubeskova ranks 40th overall on the Year-to-Date rankings with 74.320 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
Jones Final
Muirhead (6)
Einarson Final
Fujisawa (7)
Fleury Final
Rocque (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
De Cruz Final
McEwen (8)
Dunstone Final
McDonald (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm GMT
Bryce Final
McNay (8)
Hess Final
Carson (7)
Lottenbach Final
Turner (5)
Reed Final
Craik (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑