World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Stubbs 6th
Kim
Rocque Final
Berlando (4)
Vaughan 6th
Daniels
Silvernagle Final
Sinclair (5)
Wark 5th
Wang
Barber 6th
Skrlik
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Maerki Final
Cross (4)
Vavrek 6th
Sturmay
Tardi 7th
Howard
Pahl Final
Hess (4)
Scoffin 7th
Kang
Richard 11  Final
Ma (5)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm AT
Mouat 5th
Howard
Murphy 10  Final
Bryce (5)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Ferris 3rd
Krell
Kean 3rd
Birr
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson 3rd
Belcourt
Armstrong 3rd
Baute
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Lacey 6th
Wipf
Kelba 5th
Snider
Kiist 6th
Ballance
Lis 5th
Burton
Lacey 6th
Wipf
Kelba 5th
Snider
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Manson 5th
Chung
Lozinsky 6th
Cheung
Libbus 5th
Molberg
Palanuik 6th
Ector
Manson 5th
Chung
Lozinsky 6th
Cheung
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 5th
Johnston
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 5th
Johnston
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Edin0-4 at 2018 Princess Auto Elite 10

Sep 26 - 30, 2018

Karlstad, Sweden
Games: 4  
Record: 0W - 4L  
PF/G: 0.00  
PA/G: 0.00  
Hammer Efficiency: 0.21  
Steal Defense: 0.52  
Force Efficiency: 0.00  
Steal Efficiency: 0.13  

 
Niklas Edin (Karlstad, SWE) finished 0-4 in the 10 team Princess Auto Elite 10 qualifying round, held September 26 - 30, 2018 in , . In their opening game, Edin lost 4-1 to Ross Paterson (Glasgow, SCO), droppimg another game, 4-1 to Kevin Koe (Calgary, AB). Edin lost 3-2 to Reid Carruthers (Winnipeg, MB). Edin lost 3-0 to Brad Jacobs (Sault Ste Marie, NONT) in their final qualifying round match.
 
Edin ranks 8th overall on the Year-to-Date rankings with 63.281 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Stubbs 6th
Kim
Rocque Final
Berlando (4)
Vaughan 6th
Daniels
Silvernagle Final
Sinclair (5)
Wark 5th
Wang
Barber 6th
Skrlik
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Maerki Final
Cross (4)
Vavrek 6th
Sturmay
Tardi 7th
Howard
Pahl Final
Hess (4)
Scoffin 7th
Kang
Richard 11  Final
Ma (5)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm AT
Mouat 5th
Howard
Murphy 10  Final
Bryce (5)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Ferris 3rd
Krell
Kean 3rd
Birr
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson 3rd
Belcourt
Armstrong 3rd
Baute
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Lacey 6th
Wipf
Kelba 5th
Snider
Kiist 6th
Ballance
Lis 5th
Burton
Lacey 6th
Wipf
Kelba 5th
Snider
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Manson 5th
Chung
Lozinsky 6th
Cheung
Libbus 5th
Molberg
Palanuik 6th
Ector
Manson 5th
Chung
Lozinsky 6th
Cheung
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 5th
Johnston
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 5th
Johnston
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑