[[3:44.8775]] De Cruz Reaches 2018 GSOC Tour Challenge Tier 1 Semifinals

World Curling Report

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M8 -- Wed, Nov 20 -- 2:00pm CET
NED Final
ITA (EE)
GER Final
SWE 10  (10)
ENG Final
DEN (9)
SUI Final
SCO (9)
RUS Final
NOR (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W7 -- Wed, Nov 20 -- 9:00am CET
DEN Final
GER (6)
LAT Final
SCO 10  (7)
NOR Final
RUS (6)
CZE Final
SWE (9)
EST Final
SUI 11  (8)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Nov 20 -- 12:00pm CET
POL 11  Final
LAT (9)
CZE Final
EST (9)
ESP Final
SVK (7)
BUL Final
HUN (10)
WAL Final
FIN (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Wed, Nov 20 -- 8:00am CET
TUR Final
ENG 13  (9)
HUN Final
ITA (10)
BLR Final
FIN (EE)
LTU Final
ESP (6)
SVK Final
POL (9)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

De Cruz Reaches 2018 GSOC Tour Challenge Tier 1 Semifinals

Nov 6 - 11, 2018

Geneve, Switzerland
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
PF/G: 7.33  
PA/G: 6.44  
Hammer Efficiency: 0.42  
Steal Defense: 0.05  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.17  
Peter De Cruz (Geneve, SUI) run at the 2018 GSOC Tour Challenge Tier 1 came to an end in the semifinals with a 6-3 loss to Brad Jacobs (Sault Ste Marie, NONT). De Cruz advanced through the quarterfinals with a 7-6 win over Kevin Koe (Calgary, AB).
 
De Cruz finished 3-1 in the 15 team GSOC Tour Challenge Tier 1 qualifying round, held November 6 - 11, 2018 in , . In their opening game, De Cruz defeated Niklas Edin (Karlstad, SWE) 5-4, then won 8-3 against Reid Carruthers (Winnipeg, MB) and 6-5 against John Shuster (Duluth, USA). De Cruz went on to lose 5-4 against Matt Dunstone (Regina, SK) in their final qualifying round match.
 
De Cruz earned 44.878 world rankings points for their Top 3 finish in the GSOC Tour Challenge Tier 1, remaining in 8th place overall on the World Ranking Standings with a net gain of 35.417 after improving upon their best so far this season. De Cruz ranks 5th overall on the Year-to-Date rankings with 174.317 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M8 -- Wed, Nov 20 -- 2:00pm CET
NED Final
ITA (EE)
GER Final
SWE 10  (10)
ENG Final
DEN (9)
SUI Final
SCO (9)
RUS Final
NOR (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W7 -- Wed, Nov 20 -- 9:00am CET
DEN Final
GER (6)
LAT Final
SCO 10  (7)
NOR Final
RUS (6)
CZE Final
SWE (9)
EST Final
SUI 11  (8)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Nov 20 -- 12:00pm CET
POL 11  Final
LAT (9)
CZE Final
EST (9)
ESP Final
SVK (7)
BUL Final
HUN (10)
WAL Final
FIN (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Wed, Nov 20 -- 8:00am CET
TUR Final
ENG 13  (9)
HUN Final
ITA (10)
BLR Final
FIN (EE)
LTU Final
ESP (6)
SVK Final
POL (9)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑