[[5:13.0057]] Epping3-3 at 2018 Home Hardware Canada Cup of Curling

World Curling Report

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 1:30pm NT
Edin Final
Jacobs (7)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Sun, Dec 15 -- 7:00am ET
Calvert Final
Dropkin (7)
Kim Final
Zou (6)
Nyman Final
Glukhov (8)
Schnider Final
van Dorp (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Sun, Dec 15 -- 3:00am ET
Schori Final
Kanai (7)
Bear Final
Kim (7)
Han Final
Jentsch (8)
Brown Final
Kovaleva (6)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Dec 14 -- 8:30pm NT
Fujisawa Final
Hasselborg (EE)
Fleury Final
Jones 10  (EE)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Lozinsky  
Lis  
Cheung  
Cramer  
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Yambao  
Bevan-Stewart  
Jackson  
Zimmerman  
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Whitbread  
Hayman  
Morlock  
Burton  
M: BC Men's Kootenay Playdown
Kimberley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00pm ET
Medford Final
Salviulo (6)
M: Manitoba Viterra - South 2 Regional
Steinbach, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 10:00am CT
Gitzel Final
Muntain (8)
M: Manitoba Viterra - Winnipeg Regional
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 9:00pm CT
Perche Final
Dick (8)
Scinocca Final
Smith 12  (6)
Walter Final
Smith (8)
Wickman Final
McFarlane (7)
W: Manitoba Scotties - Winnipeg Regional
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 9:00pm CT
Robertson Final
Peterson (9)
W: Manitoba Scotties - West Regional
Neepawa, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Ursel 14  Final
Hale (3)
M: Manitoba Viterra - North Regional
Thompson, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Brown Final
Antila (EE)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Dec 15 -- 7:30am ET
Manuel Final
Thompson (EE)
Gibson Final
Ouellette (8)
MacLeod Final
Steele 11  (8)
O'Leary 11  Final
Gallant (9)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 7:00pm CT
Tisdale Final
Howard 10  (6)
Barber Final
Mitchell (EE)
Fleming Final
Williamson (9)
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sun, Dec 15 -- 9:00am MT
Delorey Final
Rogers 12  (8)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 14 -- 9:00pm ET
Cheal Final
Lawton (8)
Berube Final
Brabant (7)
Martin Final
Michaud (EE)
Kennerknecht Final
Blanchard (5)
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sun, Dec 15 -- 4:00pm ET
Naugler  
Kaeser  
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 11:45am GMT
Lottenbach Final
Whyte (6)
Gallacher Final
Muirhead (7)
M: BC Men's Vancouver Island Playdown
Lake Cowichan, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm PT
Jackson Final
Craig (EE)
M: Manitoba Viterra - South 1 Regional
Baldur, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 5:00pm CT
North Final
Van Kommer (5)
Oleson Final
Thomson (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 8:00pm ET
Grabowski Final
Murray (8)
M: Manitoba Viterra - West 1 Regional
Neepawa, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Lang Final
Todoruk (10)
Mouck Final
Csversko (8)
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 5:00pm ET
Olsen Final
Wood (EE)
W: Nova Scotia Scotties Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 14 -- 8:00pm AT
Jones Final
Mattatall (10)
McEvoy Final
Arsenault (7)
Breen 13  Final
Day (6)
Myketyn-Driscoll 10  Final
Moore (8)
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm MT
Hudyma Final
Pewarchuk (10)
Daniels 10  Final
Slattery (9)
Pohlod 12  Final
Eby 10  (10)
Gyles Final
Gushulak 11  (9)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 1:00pm PT
Gagnon Final
Forrest (8)
Thompson Final
Joanisse (10)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 7:00pm CT
Viau  
Kitchens  
W: Manitoba Scotties - South Regional
Steinbach, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm CT
Clark-Rouire Final
Zacharias (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 2:30pm ET
Naugler Final
Kaeser (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am MT
Bain Final
Rogers (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Epping3-3 at 2018 Home Hardware Canada Cup of Curling

Dec 5 - 9, 2018

Toronto, Ontario
Games: 6  
Record: 3W - 3L  
PF/G: 5.93  
PA/G: 6.48  
Hammer Efficiency: 0.39  
Steal Defense: 0.17  
Force Efficiency: 0.67  
Steal Efficiency: 0.17  

 
John Epping (Toronto, ON) finished 3-3 in the 7 team Home Hardware Canada Cup of Curling qualifying round, held December 5 - 9, 2018 in , . In their opening game, Epping defeated Brendan Bottcher (Edmonton, AB) 7-5, then won 6-3 against Mike McEwen (Winnipeg, MB). Epping went on to lose 7-2 against Brad Gushue (St. John's, NL). Epping lost 8-6 to Kevin Koe (Calgary, AB). Epping lost 7-4 to Brad Jacobs (Sault Ste Marie, NONT) where Epping responded with a 7-5 win over Matt Dunstone (Regina, SK) in their final qualifying round match.
 
Epping earned 13.006 world rankings points for their preliminary round wins. Epping gained 6.517 points improving upon their best 7 events, though dropped 1 spots on the World Ranking Standings into 6thplace overall with 388.038 total points. Epping ranks 4th overall on the Year-to-Date rankings with 265.703 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 1:30pm NT
Edin Final
Jacobs (7)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Sun, Dec 15 -- 8:30am NT
Calvert Final
Dropkin (7)
Kim Final
Zou (6)
Nyman Final
Glukhov (8)
Schnider Final
van Dorp (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Sun, Dec 15 -- 4:30am NT
Schori Final
Kanai (7)
Bear Final
Kim (7)
Han Final
Jentsch (8)
Brown Final
Kovaleva (6)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Dec 14 -- 8:30pm NT
Fujisawa Final
Hasselborg (EE)
Fleury Final
Jones 10  (EE)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Lozinsky  
Lis  
Cheung  
Cramer  
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Yambao  
Bevan-Stewart  
Jackson  
Zimmerman  
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Whitbread  
Hayman  
Morlock  
Burton  
M: BC Men's Kootenay Playdown
Kimberley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00pm ET
Medford Final
Salviulo (6)
M: Manitoba Viterra - South 2 Regional
Steinbach, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 10:00am CT
Gitzel Final
Muntain (8)
M: Manitoba Viterra - Winnipeg Regional
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 9:00pm CT
Perche Final
Dick (8)
Scinocca Final
Smith 12  (6)
Walter Final
Smith (8)
Wickman Final
McFarlane (7)
W: Manitoba Scotties - Winnipeg Regional
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 9:00pm CT
Robertson Final
Peterson (9)
W: Manitoba Scotties - West Regional
Neepawa, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Ursel 14  Final
Hale (3)
M: Manitoba Viterra - North Regional
Thompson, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Brown Final
Antila (EE)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Dec 15 -- 7:30am ET
Manuel Final
Thompson (EE)
Gibson Final
Ouellette (8)
MacLeod Final
Steele 11  (8)
O'Leary 11  Final
Gallant (9)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 7:00pm CT
Tisdale Final
Howard 10  (6)
Barber Final
Mitchell (EE)
Fleming Final
Williamson (9)
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sun, Dec 15 -- 9:00am MT
Delorey Final
Rogers 12  (8)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 14 -- 9:00pm ET
Cheal Final
Lawton (8)
Berube Final
Brabant (7)
Martin Final
Michaud (EE)
Kennerknecht Final
Blanchard (5)
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sun, Dec 15 -- 4:00pm ET
Naugler  
Kaeser  
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 11:45am GMT
Lottenbach Final
Whyte (6)
Gallacher Final
Muirhead (7)
M: BC Men's Vancouver Island Playdown
Lake Cowichan, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm PT
Jackson Final
Craig (EE)
M: Manitoba Viterra - South 1 Regional
Baldur, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 5:00pm CT
North Final
Van Kommer (5)
Oleson Final
Thomson (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 8:00pm ET
Grabowski Final
Murray (8)
M: Manitoba Viterra - West 1 Regional
Neepawa, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Lang Final
Todoruk (10)
Mouck Final
Csversko (8)
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 5:00pm ET
Olsen Final
Wood (EE)
W: Nova Scotia Scotties Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 14 -- 8:00pm AT
Jones Final
Mattatall (10)
McEvoy Final
Arsenault (7)
Breen 13  Final
Day (6)
Myketyn-Driscoll 10  Final
Moore (8)
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm MT
Hudyma Final
Pewarchuk (10)
Daniels 10  Final
Slattery (9)
Pohlod 12  Final
Eby 10  (10)
Gyles Final
Gushulak 11  (9)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 1:00pm PT
Gagnon Final
Forrest (8)
Thompson Final
Joanisse (10)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 7:00pm CT
Viau  
Kitchens  
W: Manitoba Scotties - South Regional
Steinbach, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm CT
Clark-Rouire Final
Zacharias (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 2:30pm ET
Naugler Final
Kaeser (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am MT
Bain Final
Rogers (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑