World Curling Report

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster Final
Sturmay (EE)
McEwen Final
Morris (8)
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert Final
Cotter (8)
Gushue Final
Dangerfield (7)
Epping Final
Geall (8)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 9th
Sherrer
Barker 8th
Skrlik
Schori 11  Final
Wang (8)
Anderson 10th
Hilker
Kalk 9th
Kezama
Wang Final
Howard (5)
Martin Final
Streifel (6)
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 5th
Moore
Day 5th
Balsdon
Brunton 5th
Pinkney
Wilson 5th
Breen
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Bohn 2nd
Vollman
Ryan 2nd
Grassie
Lyburn 2nd
Brundidge
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling 2nd
Hale
Walter 2nd
Ursel
Vachon 2nd
Workin
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 5th
Casper
Murray 5th
Tuma
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 6th
McMakin
Crotty 5th
Kitchens
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 6th
Webb
Ginter 4th
DeJong
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Tanaka0-4 at ADVICS Cup

Aug 9 - 12, 2019

Aomori, Japan
Games: 4  
Record: 0W - 4L  
PF/G: 4.23  
PA/G: 11.54  
Hammer Efficiency: 0.07  
Steal Defense: 0.43  
Force Efficiency: 0.36  
Steal Efficiency: 0.08  

 
Misaki Tanaka (Aomori, JPN) finished 0-4 in the 10 team ADVICS Cup qualifying round, held August 9 - 12 in , . In their opening game, Tanaka lost 7-4 to Satsuki Fujisawa (Kitami, JPN), droppimg another game, 7-3 to Mizuki Hara (Sapporo, JPN). Tanaka lost 8-2 to Jie Mei (Beijing, CHN). Tanaka lost 8-2 to Tori Koana (Yamanashi, JPN) in their final qualifying round match.
 
. For week 3 of the event schedule, Tanaka did not improve upon their best events, dropping from 205th to 207th place overall on the World Ranking Standings with 1.515 total points. Tanaka ranks 30th overall on the Year-to-Date rankings with 0.000 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster Final
Sturmay (EE)
McEwen Final
Morris (8)
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert Final
Cotter (8)
Gushue Final
Dangerfield (7)
Epping Final
Geall (8)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 9th
Sherrer
Barker 8th
Skrlik
Schori 11  Final
Wang (8)
Anderson 10th
Hilker
Kalk 9th
Kezama
Wang Final
Howard (5)
Martin Final
Streifel (6)
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 5th
Moore
Day 5th
Balsdon
Brunton 5th
Pinkney
Wilson 5th
Breen
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Bohn 2nd
Vollman
Ryan 2nd
Grassie
Lyburn 2nd
Brundidge
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling 2nd
Hale
Walter 2nd
Ursel
Vachon 2nd
Workin
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 5th
Casper
Murray 5th
Tuma
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 6th
McMakin
Crotty 5th
Kitchens
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 6th
Webb
Ginter 4th
DeJong
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑