[[1:0.0000]] CHAMPION: Strong Wins Cabot Spiel

World Curling Report

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Tue, Nov 19 -- 9:00am CET
SWE Final
RUS (6)
NOR Final
SUI (8)
GER Final
SCO (7)
ENG Final
ITA (6)
DEN Final
NED (10)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Mon, Nov 18 -- 8:00pm CET
SCO Final
SWE 11  (9)
CZE Final
RUS (8)
EST Final
GER (EE)
DEN Final
LAT (9)
SUI 11  Final
NOR (9)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Tue, Nov 19 -- 9:00am CET
HUN Final
ESP (10)
SVK Final
BUL 10  (EE)
FRA Final
ISR (EE)
WAL Final
CZE 10  (8)
LAT Final
LTU (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
LTU Final
ITA (8)
POL Final
FIN 10  (9)
ENG Final
HUN (8)
SVK Final
ESP (10)
TUR Final
BLR (9)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Strong Wins Cabot Spiel

Sep 20 - 22, 2019

St. John's, Newfoundland / Labrador
Games: 6  
Record: 5W - 1L  
PF/G: 10.98  
PA/G: 6.10  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.43  
Force Efficiency: 0.38  
Steal Efficiency: 0.55  
Heather Strong (St. John's, NL) won 6-5 over Stacie Curtis (St. John's, NL) in the Final of the Cabot Spiel in St. John's, Newfoundland / Labrador, Canada. Strong advanced directly to the championship game after finishing first in the preliminary round.
 
Strong finished 4-1 in the 6 team Cabot Spiel qualifying round, held September 20 - 22 at the Remax Centre in St. John's, Canada. In their opening game, Strong defeated Mackenzie Glynn (St. John's, NL) 12-0, then went on to lose 8-3 against Curtis. Strong responded with a 9-4 win over Wendy Dunne (St. John's, NL). Strong won 6-4 against Mackenzie Mitchell (St. John's, NL), then won 9-4 against Lauren Barron (St. John's, NL) in their final qualifying round match.
 
For winning the Cabot Spiel Championship title, Strong earned 0.000 world rankings points along with the $1,200CDN first prize cheque. For week 9 of the event schedule, Strong did not improve upon their best events, dropping from 180th to 182nd place overall on the World Ranking Standings with 4.313 total points. Strong ranks 141st overall on the Year-to-Date rankings with 0.000 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Tue, Nov 19 -- 9:00am CET
SWE Final
RUS (6)
NOR Final
SUI (8)
GER Final
SCO (7)
ENG Final
ITA (6)
DEN Final
NED (10)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Mon, Nov 18 -- 8:00pm CET
SCO Final
SWE 11  (9)
CZE Final
RUS (8)
EST Final
GER (EE)
DEN Final
LAT (9)
SUI 11  Final
NOR (9)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Tue, Nov 19 -- 9:00am CET
HUN Final
ESP (10)
SVK Final
BUL 10  (EE)
FRA Final
ISR (EE)
WAL Final
CZE 10  (8)
LAT Final
LTU (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
LTU Final
ITA (8)
POL Final
FIN 10  (9)
ENG Final
HUN (8)
SVK Final
ESP (10)
TUR Final
BLR (9)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑