[[3:11.8099]] Bronze for Palancsa at Le Gruyere AOP European B Curling Championships

World Curling Report

Curling Scores

M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm CT
Jacobs Final
Epping (8)
CHAMPION:
W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Mon, Jan 20 -- 7:30pm ET
Roberge Final
Leduc (10)
Homan Final
Holdaway (9)
Roy Final
Bedard (10)
Fournier Final
Munroe (10)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Stewart Final
Hall (10)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Madonia Final
Brandwood (8)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 3:30pm MT
Kurina Final
Wright (8)
Sawiak Final
Dunkle (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 5:30pm ET
Perozak Final
Wyatt (6)
Burton Final
Bauer (8)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 12:00pm CT
Heidt Final
Zuravloff (9)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm CT
Heidt Final
Fell (6)
Armstrong Final
Heidt (10)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
CHAMPION:
Wilson Final
Witschonke (7)
CHAMPION:
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
CHAMPION:
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
CHAMPION:
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Bronze for Palancsa at Le Gruyere AOP European B Curling Championships

Nov 16 - 23, 2019

Budapest, Hungary
Games: 11  
Record: 7W - 4L  
PF/G: 8.24  
PA/G: 6.37  
Hammer Efficiency: 0.36  
Steal Defense: 0.26  
Force Efficiency: 0.52  
Steal Efficiency: 0.31  
Dorottya Palancsa (Budapest, HUN) won 9-2 over Lisa Farnell (Kent, ENG) in the Bronze Medal game at the Le Gruyere AOP European B Curling Championships in Helsingborg, Sweden. of the Le Gruyere AOP European B Curling Championships in Helsingborg, Sweden; Dorottya Palancsa (Budapest, HUN) won 9-2 over Lisa Farnell (Kent, ENG) in the Bronze Medal game at the Le Gruyere AOP European B Curling Championships in Helsingborg, Sweden. Palancsa lost 9-4 to Veronica Zappone (Pinerolo, ITA) in the semifinals to drop into the third place game. of the Le Gruyere AOP European B Curling Championships in Helsingborg, Sweden;
 
Palancsa finished 6-3 in the 10 team Le Gruyere AOP European B Curling Championships qualifying round, held November 16 - 23 in , . In their opening game, Palancsa lost 9-7 to Marharyta Dziashuk (Minsk, BLR), then responded with a 10-5 win over Elina Virtaala (Hyvinkaa, FIN). Palancsa went on to lose 8-6 against Oihane Otaegi (San Sebastien, ESP). Palancsa responded with a 10-3 win over Asta Vaicekonyte (Lithuania). Palancsa won 9-4 against Farnell, then won 5-2 against Dilsat Yildiz (Eruzurum, TUR) and 6-5 against Zappone. Palancsa won 13-10 against Marta Pluta (Gliwice, POL). Palancsa went on to lose 8-5 against Gabriela Kajanova (Bratislava, SVK) in their final qualifying round match.
 
With their third place finish at the Le Gruyere AOP European B Curling Championships, Palancsa earn 11.810 world rankings points, moving up 25 spots the World Ranking Standings into 104th place overall with 32.216 total points. Palancsa ranks 116th overall on the Year-to-Date rankings with 14.439 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm CT
Jacobs Final
Epping (8)
CHAMPION:
W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Mon, Jan 20 -- 7:30pm ET
Roberge Final
Leduc (10)
Homan Final
Holdaway (9)
Roy Final
Bedard (10)
Fournier Final
Munroe (10)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Stewart Final
Hall (10)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Madonia Final
Brandwood (8)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 3:30pm MT
Kurina Final
Wright (8)
Sawiak Final
Dunkle (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 5:30pm ET
Perozak Final
Wyatt (6)
Burton Final
Bauer (8)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 12:00pm CT
Heidt Final
Zuravloff (9)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm CT
Heidt Final
Fell (6)
Armstrong Final
Heidt (10)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
CHAMPION:
Wilson Final
Witschonke (7)
CHAMPION:
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
CHAMPION:
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
CHAMPION:
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑