[[1:15.0000]] CHAMPION: Maeda Wins Wakkanai Midori Challenge Cup

Curling Scores

W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser Final
Morrison (6)
Schwaller Final
Messenzehl (8)
Ha Final
Zelingrova (6)
Jentsch 10  Final
Yildiz (5)
Wrana Final
Jaeggi (8)
Grandy Final
Huerlimann (7)
Farmer Final
Wuest (7)
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Howard 5th
Ferris
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Fri, Jan 27 -- 9:00am CT
Robertson 3rd
Jensen
Lawes 3rd
Carey
Peterson 3rd
Lukowich
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Homan 5th
Inglis
Howard 5th
Wasylkiw
Mann 5th
Froud
Warriner Final
Flaxey (1)
W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black Final
Daigle (10)
Powers Final
Hilliard (10)
Nix Final
Murphy (10)
MacDiarmid Final
Crouse (9)
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Colter  
Fitzner-Leblanc  
Deagle  
Gibson  
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Maeda Wins Wakkanai Midori Challenge Cup

Aug 18 - 21, 2022

Sapporo, Japan
No Photo
SKIP
Takumi
Maeda

  No Photo
Third
Uryu
Kamikawa

  No Photo
Second
Hiroki
Maeda

  No Photo
Lead
Asei
Nakahara

 
Games: 5  
Record: 5W - 0L  
PF/G: 9.47  
PA/G: 6.58  
Hammer Efficiency: 0.61  
Steal Defense: 0.19  
Force Efficiency: 0.54  
Steal Efficiency: 0.24  
Takumi Maeda (Sapporo, JPN) won 6-4 over Yusuke Morozumi (Karuizawa, JPN) in the Final To advance to the championship game, Maeda won 7-6 over Juon Ishimura (Japan) in the semifinals of the Wakkanai Midori Challenge Cup in Hokkaido, Japan;
 
Maeda finished 3-0 in the 8 team Wakkanai Midori Challenge Cup qualifying round, held August 18 - 21 in , . In their opening game, Maeda defeated Kohsuke Hirata (Kitami, JPN) 7-6, then won 7-4 against Kotaro Noguchi (Japan) and 9-5 against Shinya Abe (Sapporo, JPN) in their final qualifying round match.
 
For winning the Wakkanai Midori Challenge Cup Championship title, Maeda earned 15.000 world rankings points along with the $1,000,000CDN first prize cheque. For week 3 of the event schedule, Maeda did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Maeda ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser Final
Morrison (6)
Schwaller Final
Messenzehl (8)
Ha Final
Zelingrova (6)
Jentsch 10  Final
Yildiz (5)
Wrana Final
Jaeggi (8)
Grandy Final
Huerlimann (7)
Farmer Final
Wuest (7)
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Howard 5th
Ferris
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Fri, Jan 27 -- 9:00am CT
Robertson 3rd
Jensen
Lawes 3rd
Carey
Peterson 3rd
Lukowich
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Homan 5th
Inglis
Howard 5th
Wasylkiw
Mann 5th
Froud
Warriner Final
Flaxey (1)
W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black Final
Daigle (10)
Powers Final
Hilliard (10)
Nix Final
Murphy (10)
MacDiarmid Final
Crouse (9)
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Colter  
Fitzner-Leblanc  
Deagle  
Gibson  
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jacobs In Familiar Territory

Jacobs In Familiar Territory

Brad Jacobs (photo: Anil Mungal, GSOC) advances to A-Event Qualifier looking for berth into Unibet Northern Ontario Tankard Playoffs.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑