[[5:18.0000]] Ackerman Reaches Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic Quarters

Curling Scores

M: English National Curling Championships
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Feb 23 -- 7:00pm GMT
Retchless Final
Cooper (8) Watch Live Curling!
Clark Final
Hills (10) Watch Live Curling!
M: Swedish Mixed Doubles World Qualifier
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Feb 23 -- 7:00pm CET
Hass/Erik Final
Wran/Wran (7) Watch Live Curling!
de V/Magn Final
Knoc/Edin (6) Watch Live Curling!
W: Saskatchewan U20 Junior Provincials
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Feb 23 -- 7:00pm CT
Beausoleil 9th
Johnston
Semeniuk 10th
Rugg
Todd 10th
Schlechter
W: USA Curling Senior Women's National Championship
Anderson, IN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Feb 23 -- 8:00pm ET
Aubrey Final
Lawless (7)
Smith Final
Mason (7)
Tamura Final
Montgomery (6)
M: Manitoba U21 Junior Provincial Championships
Carman, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Feb 23 -- 7:45pm CT
McDonald 6th
Freeman
Desaulniers 6th
Campbell  Watch Live Curling!
Graham 6th
Norris
M: Tournoi Hommes Circuit Provincial
Maniwaki, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Feb 23 -- 5:30pm ET
Wise 10  Final
Tims (8)
St-Amour Final
Bornais (8)
M: Saskatchewan U20 Junior Provincials
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Feb 23 -- 2:00pm CT
Zuravloff Final
Jones (9)
Derksen 10  Final
Snow (9)
Drewitz Final
Heisler (9)
M: Swiss Mixed Doubles Championship
Arlesheim, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Feb 23 -- 8:00pm CET
Tiri/Gerl Final
Huer/Huer (7)
Howa/Lach Final
Huep/Weis (6)
Jaeg/Kell Final
Bers/Hoes (7)
Wits/Gloo Final
Engl/Wund (7)
M: NWTCA Masters Men's Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Feb 23 -- 10:00am MT
Sattelberger Final
MacKinnon (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Ackerman Reaches Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic Quarters

Nov 17 - 20, 2023

Saskatoon, Saskatchewan
Games: 7  
Record: 5W - 2L  
PF/G: 9.02  
PA/G: 6.67  
Hammer Efficiency: 0.58  
Steal Defense: 0.10  
Force Efficiency: 0.53  
Steal Efficiency: 0.39  
Skylar Ackerman (Saskatoon, SK) qualified for the Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic playoffs, dropping their quarterfinals match 7-4 against Kaitlyn Lawes (Winnipeg , MB). of the Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic in Red Deer, Alberta;
 
Ackerman finished 5-1 in the 23-team qualifying round. . In their opening game, Ackerman defeated Sarah Wark (Abbotsford, BC) 9-6, then won 8-4 against Jessie Hunkin (Spruce Grove, AB). Ackerman went on to lose 7-4 against Kayla Skrlik (Calgary, AB). Ackerman responded with a 7-2 win over Nancy Martin (Sasktoon, SK). Ackerman won 5-3 against Selena Sturmay (Edmonton, AB) to advance to the B-Qualifier where they 9-5 against Beth Peterson (Winnipeg, MB) to advance to the playoff round. in their final qualifying round match.
 
Ackerman earned 18.000 world rankings points for their Top 5 finish in the Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic. Ackerman move up 2 spots after posting a net gain of 17.062 points improving upon their best 5 results so far this season, ranking 37th overall with 99.125 total points on the World Ranking Standings. Ackerman ranks 41st overall on the Year-to-Date rankings with 50.688 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: English National Curling Championships
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Feb 23 -- 7:00pm GMT
Retchless Final
Cooper (8) Watch Live Curling!
Clark Final
Hills (10) Watch Live Curling!
M: Swedish Mixed Doubles World Qualifier
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Feb 23 -- 7:00pm CET
Hass/Erik Final
Wran/Wran (7) Watch Live Curling!
de V/Magn Final
Knoc/Edin (6) Watch Live Curling!
W: Saskatchewan U20 Junior Provincials
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Feb 23 -- 7:00pm CT
Beausoleil 9th
Johnston
Semeniuk 10th
Rugg
Todd 10th
Schlechter
W: USA Curling Senior Women's National Championship
Anderson, IN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Feb 23 -- 8:00pm ET
Aubrey Final
Lawless (7)
Smith Final
Mason (7)
Tamura Final
Montgomery (6)
M: Tournoi Hommes Circuit Provincial
Maniwaki, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Feb 23 -- 5:30pm ET
Wise 10  Final
Tims (8)
St-Amour Final
Bornais (8)
M: Saskatchewan U20 Junior Provincials
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Feb 23 -- 2:00pm CT
Zuravloff Final
Jones (9)
Derksen 10  Final
Snow (9)
Drewitz Final
Heisler (9)
M: Swiss Mixed Doubles Championship
Arlesheim, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Feb 23 -- 8:00pm CET
Tiri/Gerl Final
Huer/Huer (7)
Howa/Lach Final
Huep/Weis (6)
Jaeg/Kell Final
Bers/Hoes (7)
Wits/Gloo Final
Engl/Wund (7)
M: NWTCA Masters Men's Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Feb 23 -- 10:00am MT
Sattelberger Final
MacKinnon (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Lawes Sneaks Into Final Scotties Playoff berth

Lawes Sneaks Into Final Scotties Playoff berth

The end of round robin action saw a back and forth battle between Manitoba's Kaitlyn Lawes and Northern Ontario's Krista McCarville.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑