World Curling Report

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Sun, Dec 8 -- 5:30am ET
Jentsch 10  Final
Madisson (7)
Kovaleva Final
Feltscher (8)
Kim Final
Dudt (7)
Han Final
Skrlik (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Sun, Dec 8 -- 1:00am ET
Glukhov Final
Zou (7)
van Dorp Final
Horgan (7)
Ruohonen Final
Nyman (8)
Kim Final
Schnider (7)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 5:00pm ET
Watling Final
Peterson (4)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 4:00pm CT
Wiebe 7th
Bohn
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Gim Final
Birt (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Jones Final
Grattan (7)
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 12:30pm CET
Andersson/Granbom Final
Turmann/Lill (8)
Fransson/Koehn Final
Regza/Regza (8)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 9:00pm CT
Meachem Final
Sutherland (7)
Wills Final
Kleiter (7)
Hartung Final
Armstrong (8)
Gamble Final
Comfort (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Middaugh4-3 at 2004 Trail Appliance Autumn Gold Curling Classic

Oct 8 - 11, 2004

Ontario
Games: 7  
Record: 4W - 3L  
PF/G: 7.66  
PA/G: 5.78  
Hammer Efficiency: 0.31  
Steal Defense: 0.16  
Force Efficiency: 0.68  
Steal Efficiency: 0.25  

 
Sherry Middaugh (Ontario) finished 4-3 in the 0 team Trail Appliance Autumn Gold Curling Classic qualifying round, held October 8 - 11, 2004 in , . In their opening game, Middaugh defeated Renee Sonnenberg (Grande Prairie, AB) 8-5, then went on to lose 7-6 against Renelle Bryden (Calgary, AB). Middaugh responded with a 11-2 win over Diane Foster (Alberta). Middaugh won 9-4 against Cathy King (Edmonton, AB), then won 5-3 against Deb Santos (Edmonton, AB). Middaugh went on to lose 6-5 against Stefanie Lawton (Saskatoon, SK). Middaugh lost 10-5 to Jennifer Jones (Winnipeg, MB) in their final qualifying round match.
 
. For week of the event schedule, Middaugh did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Middaugh ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Sun, Dec 8 -- 10:30am GMT
Jentsch 10  Final
Madisson (7)
Kovaleva Final
Feltscher (8)
Kim Final
Dudt (7)
Han Final
Skrlik (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Sun, Dec 8 -- 6:00am GMT
Glukhov Final
Zou (7)
van Dorp Final
Horgan (7)
Ruohonen Final
Nyman (8)
Kim Final
Schnider (7)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 5:00pm ET
Watling Final
Peterson (4)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 4:00pm CT
Wiebe 7th
Bohn
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Gim Final
Birt (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Jones Final
Grattan (7)
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 12:30pm CET
Andersson/Granbom Final
Turmann/Lill (8)
Fransson/Koehn Final
Regza/Regza (8)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 9:00pm CT
Meachem Final
Sutherland (7)
Wills Final
Kleiter (7)
Hartung Final
Armstrong (8)
Gamble Final
Comfort (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑