Curling Scores
BDO Canadian Open
Dec 14 - 18, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Mike McEwen Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 5 | ||
| Jeff Stoughton Winnipeg, MB |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Mike McEwen |
16 |
67 |
2.20 | 3.5 | 88% |
| 3: | B.J. Neufeld |
16 |
66 |
2.10 | 2.9 | 87% |
| 2: | Matt Wozniak |
16 |
59 |
1.74 | 3.5 | 76% |
| 1: | Denni Neufeld |
16 |
58 |
1.26 | 3.7 | 73% |
| TEAM TOTALS | 64 | 250 | 1.82 | 3.4 | 81% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Jeff Stoughton |
15 |
57 |
2.24 | 3.8 | 81% |
| 3: | Jon Mead |
16 |
61 |
2.28 | 2.1 | 81% |
| 2: | Reid Carruthers |
16 |
60 |
2.02 | 3.3 | 78% |
| 1: | Steve Gould |
16 |
65 |
1.16 | 4.2 | 82% |
| TEAM TOTALS | 63 | 243 | 1.92 | 3.3 | 80% | |
Event Statistics
Mike McEwen
| Games: | 8 |
| Record: | 8W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 9.30 |
| PA/G: | 4.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.81 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Jeff Stoughton
| Games: | 8 |
| Record: | 6W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 9.30 |
| PA/G: | 7.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Mike McEwen
Jeff Stoughton
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















