Curling Scores
US Curling Nationals
Feb 11 - 18, 2012
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Aileen Sormunen Duluth, MN |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 | ||||||
| Allison Pottinger St. Paul, MN |
![]() |
2 | 0 | 4 | 5 | 0 | 1 | X | 12 | |||||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Aileen Sormunen |
12 |
22 |
1.54 | 3.3 | 38% |
| 3: | Courtney George |
12 |
38 |
1.58 | 5.6 | 65% |
| 2: | Amanda McLean |
12 |
37 |
1.50 | 4.7 | 63% |
| 1: | Miranda Solem |
12 |
52 |
1.00 | 2.8 | 87% |
| TEAM TOTALS | 48 | 149 | 1.40 | 4.1 | 63% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Allison Pottinger |
12 |
51 |
1.76 | 6.1 | 88% |
| 3: | Nicole Joraanstad |
12 |
42 |
1.86 | 4.7 | 73% |
| 2: | Natalie Nicholson |
12 |
44 |
1.74 | 5.3 | 76% |
| 1: | Tabitha Peterson |
10 |
30 |
1.44 | 4.3 | 61% |
| TEAM TOTALS | 46 | 167 | 1.70 | 5.1 | 75% | |
Event Statistics
Aileen Sormunen
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.04 |
| PA/G: | 7.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Allison Pottinger
| Games: | 11 |
| Record: | 10W - 1L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 9.47 |
| PA/G: | 4.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Aileen Sormunen
Allison Pottinger
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















