Curling Scores
USA National Championships
Feb 9 - 16, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Allison Pottinger Eden Prairie, MN |
0 | 3 | 3 | 2 | 0 | 3 | X | 11 | ||||||
| Cristin Clark Lynnwood, WA |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 | |||||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Allison Pottinger |
12 |
45 |
1.58 | 5.8 | 77% |
| 3: | Nicole Joraanstad |
12 |
56 |
1.72 | 2.8 | 97% |
| 2: | Natalie Nicholson |
12 |
48 |
1.30 | 2.8 | 81% |
| 1: | Tabitha Peterson |
12 |
50 |
1.32 | 2.8 | 84% |
| TEAM TOTALS | 48 | 199 | 1.48 | 3.5 | 85% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Cristin Clark |
12 |
26 |
2.40 | 4.4 | 46% |
| 3: | Patti Killins |
12 |
25 |
1.88 | 1.9 | 44% |
| 2: | Christina Pastula |
12 |
40 |
1.52 | 2.8 | 68% |
| 1: | Christie Wilhelmy |
12 |
37 |
1.26 | 3.1 | 62% |
| TEAM TOTALS | 48 | 128 | 1.76 | 3.1 | 55% | |
Event Statistics
Allison Pottinger
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 10.22 |
| PA/G: | 5.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.54 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Cristin Clark
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.13 |
| PA/G: | 8.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Allison Pottinger
Cristin Clark
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















