Curling Scores
USA National Championships
Feb 9 - 16, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sarah Anderson Broomall, PA |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 7 | |||
| Laura Roessler Trempealeau, WI |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Sarah Anderson |
20 |
76 |
2.06 | 2.7 | 80% |
| 3: | Courtney Anderson-Slata |
20 |
63 |
1.62 | 3.5 | 65% |
| 2: | Taylor Anderson |
20 |
68 |
1.78 | 2.3 | 70% |
| 1: | Kathleen Dubberstein |
20 |
77 |
1.56 | 4.2 | 79% |
| TEAM TOTALS | 80 | 284 | 1.76 | 3.2 | 73% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Laura Roessler |
19 |
62 |
1.86 | 2.6 | 68% |
| 3: | Jamie Haskell |
20 |
86 |
1.84 | 4.8 | 90% |
| 2: | Jackie Lemke |
20 |
74 |
1.72 | 2.8 | 77% |
| 1: | Steph Sambor |
20 |
83 |
1.38 | 4.3 | 85% |
| TEAM TOTALS | 79 | 305 | 1.70 | 3.7 | 80% | |
Event Statistics
Sarah Anderson
| Games: | 9 |
| Record: | 2W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 6.05 |
| PA/G: | 7.79 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Laura Roessler
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.71 |
| PA/G: | 6.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Sarah Anderson
Laura Roessler
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Sarah Anderson | ||
| Laura Roessler | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















