Boundary Ford Curling Classic
Curling Scores
Boundary Ford Curling Classic
Nov 29 - Dec 2, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Allison MacInnes Kamloops, BC |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | 9 | |||
| Heather Jensen Calgary, AB |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Allison MacInnes
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.98 |
| PA/G: | 7.46 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Heather Jensen
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.21 |
| PA/G: | 6.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Allison MacInnes
| Games: | 42 |
| Record: | 26W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 7L |
| PF/G: | 7.88 |
| PA/G: | 6.69 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Heather Jensen
| Games: | 40 |
| Record: | 16W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 2W - 6L |
| PF/G: | 6.59 |
| PA/G: | 7.40 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Allison MacInnes
Heather Jensen
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Allison MacInnes | ||
| Heather Jensen | ||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















