CCT Aberdeen International Curling Championship
Curling Scores
CCT Aberdeen International Curling Championship
Mar 15 - 19, 2017
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Bruce Mouat Stirlng, SCO |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 2 | |||
| Ross Whyte Perth, SCO |
1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | X | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Bruce Mouat
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.14 |
| PA/G: | 7.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.45 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Ross Whyte
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.78 |
| PA/G: | 7.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Bruce Mouat
Ross Whyte
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Bruce Mouat | ||
| Ross Whyte | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















