United States Olympic Curling Team Trials
Curling Scores
United States Olympic Curling Team Trials
Nov 11 - 18, 2017
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Todd Birr Blaine, MN |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 | ||
| Craig Brown Madison, USA |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Todd Birr |
19 |
73 |
1.80 | 4.4 | 79% |
| 3: | John Benton |
20 |
73 |
1.76 | 4.5 | 75% |
| 2: | Hunter Clawson |
20 |
83 |
2.08 | 4.5 | 87% |
| 1: | Tom O'Connor |
20 |
94 |
1.36 | 3.5 | 96% |
| TEAM TOTALS | 79 | 323 | 1.74 | 4.2 | 84% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Craig Brown |
20 |
68 |
2.02 | 4.7 | 70% |
| 3: | Jason Smith |
20 |
82 |
1.90 | 4.5 | 85% |
| 2: | Sean Beighton |
20 |
81 |
2.16 | 4.8 | 86% |
| 1: | Quinn Evenson |
21 |
88 |
1.48 | 3.8 | 86% |
| TEAM TOTALS | 81 | 319 | 1.88 | 4.4 | 82% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Todd Birr |
6 |
24 |
1.84 | 4.4 | 83% |
| 3: | John Benton |
6 |
23 |
1.34 | 2.8 | 78% |
| 2: | Hunter Clawson |
3 |
11 |
1.66 | 5.6 | 76% |
| 1: | Tom O'Connor |
16 |
77 |
1.38 | 3.5 | 98% |
| TEAM TOTALS | 31 | 135 | 1.48 | 3.8 | 89% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Craig Brown |
7 |
25 |
1.72 | 5.7 | 73% |
| 3: | Jason Smith |
6 |
27 |
1.34 | 4.4 | 92% |
| 2: | Sean Beighton |
5 |
22 |
1.60 | 3.3 | 91% |
| 1: | Quinn Evenson |
16 |
65 |
1.32 | 3.5 | 82% |
| TEAM TOTALS | 34 | 139 | 1.44 | 4.1 | 83% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Todd Birr |
13 |
49 |
1.78 | 4.4 | 78% |
| 3: | John Benton |
14 |
50 |
1.92 | 5.2 | 74% |
| 2: | Hunter Clawson |
17 |
72 |
2.14 | 4.3 | 89% |
| 1: | Tom O'Connor |
4 |
17 |
1.26 | 3.3 | 86% |
| TEAM TOTALS | 48 | 188 | 1.90 | 4.5 | 81% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Craig Brown |
13 |
43 |
2.20 | 4.1 | 68% |
| 3: | Jason Smith |
14 |
55 |
2.14 | 4.5 | 83% |
| 2: | Sean Beighton |
15 |
59 |
2.34 | 5.3 | 84% |
| 1: | Quinn Evenson |
5 |
23 |
2.00 | 4.7 | 96% |
| TEAM TOTALS | 47 | 180 | 2.20 | 4.7 | 80% | |
Event Statistics
Todd Birr
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.24 |
| PA/G: | 6.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Craig Brown
| Games: | 8 |
| Record: | 3W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 5.60 |
| PA/G: | 6.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.16 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Todd Birr
Craig Brown
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















