USA Men's Challenge Round
Curling Scores
USA Men's Challenge Round
Jan 3 - 6, 2019
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Nicholas Steinhaus Mapleton, MN |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 3 | ||||
| Stephen Imes Columbus, OH |
1 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 7 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Nicholas Steinhaus
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.81 |
| PA/G: | 5.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.21 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
Stephen Imes
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.26 |
| PA/G: | 10.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.52 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Nicholas Steinhaus
Stephen Imes
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Nicholas Steinhaus | ||
| Stephen Imes | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















