World Curling Report

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Jacobs Final
Matsumura (8)
Koe Final
Gushue (7)
Bottcher Final
Edin (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 6:30am ET
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 2:45am ET
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 14 -- 11:00am GMT
Hess 4th
McNay
Reed 4th
Lottenbach
Gallacher 4th
Carson
Craik 4th
Muirhead
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm ET
Tuma Final
Harvey (7)
Grabowski Final
Scheibach (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Normandeau Final
Viau (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Humpty's Champions Cup

Apr 23 - 28, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Team Hasselborg
Sundbyberg, SWE
   2  0  2  0  1  1  0  1  7  
Jennifer Jones
Winnipeg, MB
     0  2  0  2  0  0  1  0  5  
View Current Draw | View Shot-By-Shot   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Eve
Muirhead
Third:
Player Photo
Sara
McManus
Second:
Player Photo
Agnes
Knochenhauer
Lead:
Player Photo
Sofia
Mabergs
Fourth:
Player Photo
Jennifer
Jones
Third:
Player Photo
Kaitlyn
Lawes
Second:
Player Photo
Lori
Olson-Johns
Lead:
Player Photo
Dawn
McEwen

Shot Tracker: (All Shots, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Eve Muirhead
16
69
1.68 7.1 89%
3:  Sara McManus
16
68
1.80 7.9 88%
2:  Agnes Knochenhauer
16
78
1.62 7.9 100%
1:  Sofia Mabergs
16
71
1.38 5.6 91%
 TEAM TOTALS 64 286 1.62 7.1 92%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Jennifer Jones
16
55
2.18 7.9 72%
3:  Kaitlyn Lawes
16
62
2.40 8.3 83%
2:  Lori Olson-Johns
16
51
2.46 7.7 68%
1:  Dawn McEwen
16
70
1.44 8.3 89%
 TEAM TOTALS 64 238 2.12 8.1 78%

Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Eve Muirhead
7
31
1.28 6.2 90%
3:  Sara McManus
8
29
1.76 7.5 75%
2:  Agnes Knochenhauer
9
45
1.22 8.5 100%
1:  Sofia Mabergs
13
61
1.38 5.9 96%
 TEAM TOTALS 37 166 1.40 6.9 91%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Jennifer Jones
6
23
2.66 8.9 83%
3:  Kaitlyn Lawes
9
36
2.12 8.1 85%
2:  Lori Olson-Johns
7
19
2.28 8.1 57%
1:  Dawn McEwen
13
59
1.30 7.9 92%
 TEAM TOTALS 35 137 1.94 8.2 82%

Shot Tracker: (All HITS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Eve Muirhead
9
38
2.00 7.8 88%
3:  Sara McManus
8
39
1.84 8.3 100%
2:  Agnes Knochenhauer
7
33
2.12 7.1 100%
1:  Sofia Mabergs
3
10
1.34 4.4 68%
 TEAM TOTALS 27 120 1.90 7.4 93%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Jennifer Jones
10
32
1.90 7.3 66%
3:  Kaitlyn Lawes
7
26
2.78 8.6 82%
2:  Lori Olson-Johns
9
32
2.62 7.4 77%
1:  Dawn McEwen
3
11
2.00 10.0 77%
 TEAM TOTALS 29 101 2.34 7.9 74%

Event Statistics

Team Hasselborg
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 1L  
PF/G: 8.60  
PA/G: 5.58  
Hammer Efficiency: 0.61  
Steal Defense: 0.05  
Force Efficiency: 0.57  
Steal Efficiency: 0.23  
Jennifer Jones
Games: 6  
Record: 3W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 2W - 0L  
PF/G: 6.98  
PA/G: 7.91  
Hammer Efficiency: 0.35  
Steal Defense: 0.32  
Force Efficiency: 0.38  
Steal Efficiency: 0.29  
 Head To Head between Skips
 Eve Muirhead vs. Jennifer Jones
Muirhead
Eve
  Jones
Jennifer
Games Played: 37
13 : 24
Date Event Result
Dec 12, 2019Boost NationalJones9-2 
Oct 23, 2019MastersJones5-4 
Apr 24, 2019Humpty's Champions CupMuirhead7-5 
Dec 15, 2018Boost NationalJones5-2 
Oct 25, 2018Canadian Beef Masters of CurlingJones5-3 
Apr 10, 2018Players' ChampionshipJones5-4 
Apr 27, 2017Humpty's Champions CupJones7-6 
Apr 15, 2017Westjet Players' ChampionshipJones6-5 
Apr 12, 2017Westjet Players' ChampionshipMuirhead7-3 
Apr 28, 2016Humpty's Champions CupJones6-2 
Apr 17, 2016Players' ChampionshipMuirhead9-6 
Apr 14, 2016Players' ChampionshipMuirhead7-4 
Dec 12, 2015Meridian Canadian OpenJones7-2 
Sep 27, 2015Stockholm Ladies CupMuirhead11-7 
Sep 12, 2015GSOC Tour Challenge Tier 1Muirhead5-4 
Apr 8, 2015Players' ChampionshipMuirhead9-2 
Mar 15, 2015World Women's Curling ChampionshipJones9-4 
Dec 13, 2014Canadian OpenMuirhead8-5 
Dec 12, 2014Canadian OpenMuirhead8-2 
Apr 19, 2014Players' ChampionshipJones7-5 
Feb 19, 2014Olympic Winter GamesJones6-4 
Feb 12, 2014Olympic Winter GamesJones9-6 
Nov 2, 2013Masters of CurlingMuirhead7-3 
Oct 14, 2013Curlers Corner Autumn Gold Curling ClassicMuirhead7-6 
Apr 19, 2012Sun Life Financial Players' ChampionshipJones6-1 
Oct 9, 2011Curlers Corner Autumn Gold Curling ClassicJones6-3 
Sep 25, 2011Radisson Blu Oslo CupJones7-3 
Oct 9, 2010Curlers Corner Autumn Gold Curling ClassicJones8-6 
Apr 16, 2011GP Car and Home Players ChampionshipJones7-4 
Apr 13, 2011GP Car and Home Players ChampionshipJones7-4 
Sep 26, 2010Radisson Blu Oslo CupMuirhead6-5 
Nov 9, 2009Red Deer Curling ClassicJones6-4 
Nov 7, 2009Red Deer Curling ClassicJones8-1 
Mar 27, 2010Ford World Womens Curling ChampionshipMuirhead10-4 
Mar 25, 2010Ford World Womens Curling ChampionshipJones8-5 
Sep 27, 2009Radisson SAS Oslo CupJones6-5 
Mar 23, 2009Mt. Titlis World Women's ChampionshipJones9-3 

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Jacobs Final
Matsumura (8)
Koe Final
Gushue (7)
Bottcher Final
Edin (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 8:00am NT
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 4:15am NT
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 14 -- 11:00am GMT
Hess 4th
McNay
Reed 4th
Lottenbach
Gallacher 4th
Carson
Craik 4th
Muirhead
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm ET
Tuma Final
Harvey (7)
Grabowski Final
Scheibach (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Normandeau Final
Viau (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑