World Curling Report

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm AT
Violette Final
Schnider (8)
Thomas 8th
Fournier
Manuel 9th
Symonds
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm ET
Horgan 4th
Corbett
Dupuis 4th
Willsey
MacEwan 4th
Wright
Foster 4th
Hartley
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Carey  
Berlando  
Koana  
Sinclair  
Stubbs  
Stiksma  
Brown  
Kim  
Kalk  
Skrlik  
Hammond  
Pierce  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm MT
Wenzek Final
Meachem (EE)
Vavrek Final
Kanda (6)
Jacques Final
Scoffin (7)
Kang Final
Gempeler (5)
Ruohonen Final
Pahl (7)
Harty Final
Richard (8)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 12:30pm MT
Johnston Final
Desormeau (8)
Jacques Final
Northwood (8)
Park Final
Molnar (7)
Finney 13  Final
Dieckelt (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 12:45pm MT
Bain Final
Bevan-Stewart (8)
Crough 8th
Lepine
Bakker 8th
Wytrychowski
Cinnamon 8th
Hartwell
Vincent 8th
Molberg
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST Final
WAL (9)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm ET
Hutchinson Final
Nichols (4)
Belcourt Final
Ferguson (EE)
Dadswell Final
Wedge 12  (4)
Rettinger Final
Gravelle (8)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Manson 7th
Ector
Libbus 8th
Lozinsky
Palanuik Final
Chung (6)
Molberg 10  Final
Cheung (3)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Yamuch Final
Sawiak (7)
Davies 11  Final
Hlushak (6)
Nedohin 13  Final
Pollard (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Stroud Sleeman Cash Spiel

Oct 17 - 20, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Kim Rhyme
, MN
     0  1  0  0  1  0  X  X  2  
Kirsten Marshall
Waterloo, ON
   2  0  1  1  0  7  X  X  11  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Kim
Rhyme
Third:
Player Photo
Libby
Brundage
Second:
Player Photo
Katie
Rhyme
Lead:
Player Photo
Amy
Harnden
Skip:
Player Photo
Kirsten
Marshall
Third:
Player Photo
Kaitlin
Jewer
Second:
No Photo
Joanna
Francolini
Lead:
No Photo
Terri
Weeks

Event Statistics

Kim Rhyme
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 5.22  
PA/G: 11.74  
Hammer Efficiency: 0.11  
Steal Defense: 0.20  
Force Efficiency: 0.33  
Steal Efficiency: 0.23  
Kirsten Marshall
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 7.60  
PA/G: 9.60  
Hammer Efficiency: 0.14  
Steal Defense: 0.47  
Force Efficiency: 0.67  
Steal Efficiency: 0.40  

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm AT
Violette Final
Schnider (8)
Thomas 8th
Fournier
Manuel 9th
Symonds
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm ET
Horgan 4th
Corbett
Dupuis 4th
Willsey
MacEwan 4th
Wright
Foster 4th
Hartley
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Carey  
Berlando  
Koana  
Sinclair  
Stubbs  
Stiksma  
Brown  
Kim  
Kalk  
Skrlik  
Hammond  
Pierce  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm MT
Wenzek Final
Meachem (EE)
Vavrek Final
Kanda (6)
Jacques Final
Scoffin (7)
Kang Final
Gempeler (5)
Ruohonen Final
Pahl (7)
Harty Final
Richard (8)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 12:30pm MT
Johnston Final
Desormeau (8)
Jacques Final
Northwood (8)
Park Final
Molnar (7)
Finney 13  Final
Dieckelt (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 12:45pm MT
Bain Final
Bevan-Stewart (8)
Crough 8th
Lepine
Bakker 8th
Wytrychowski
Cinnamon 8th
Hartwell
Vincent 8th
Molberg
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST Final
WAL (9)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm ET
Hutchinson Final
Nichols (4)
Belcourt Final
Ferguson (EE)
Dadswell Final
Wedge 12  (4)
Rettinger Final
Gravelle (8)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Manson 7th
Ector
Libbus 8th
Lozinsky
Palanuik Final
Chung (6)
Molberg 10  Final
Cheung (3)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Yamuch Final
Sawiak (7)
Davies 11  Final
Hlushak (6)
Nedohin 13  Final
Pollard (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑