World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Kim Final
Rocque (7)
Vaughan Final
Sinclair (6)
Hudyma Final
Stubbs 11  (8)
Sherrer Final
Silvernagle 11  (8)
Fujisawa Final
Daniels (8)
Wilson Final
Brown (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Maerki 9th
Sturmay
Howard Final
Pahl (7)
Gempeler Final
Cross (7)
Wenzek Final
Hess (7)
Park Final
Tardi (4)
Meachem Final
Whyte (7)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin 7th
Jones/Laing
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST Final
LAT 10  (EE)
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Masters

Oct 22 - 27, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Brad Gushue
St. John's, NL
   0  1  0  1  0  0  2  0  4  
Matt Dunstone
Regina , SK
     0  0  1  0  2  1  0  1  5  
View Current Draw | View Shot-By-Shot   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Brad
Gushue
Third:
Player Photo
Mark
Nichols
Second:
Player Photo
Brett
Gallant
Lead:
Player Photo
Geoff
Walker
Fourth:
Player Photo
Matt
Dunstone
Third:
Player Photo
Braeden
Moskowy
Second:
Player Photo
Catlin
Schneider
Lead:
Player Photo
Dustin
Kidby

Shot Tracker: (All Shots, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Brad Gushue
16
68
1.62 4.8 87%
3:  Mark Nichols
16
64
1.84 6.3 83%
2:  Brett Gallant
16
70
1.96 6.0 92%
1:  Geoff Walker
16
72
1.76 6.9 93%
 TEAM TOTALS 64 274 1.80 6.0 89%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Matt Dunstone
15
65
1.54 4.0 89%
3:  Braeden Moskowy
16
57
1.68 2.9 74%
2:  Catlin Schneider
16
66
1.66 4.4 85%
1:  Dustin Kidby
16
70
1.50 4.0 90%
 TEAM TOTALS 63 258 1.60 3.8 84%

Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Brad Gushue
4
15
2.50 2.5 80%
3:  Mark Nichols
6
28
1.34 6.7 94%
2:  Brett Gallant
10
43
2.20 6.7 92%
1:  Geoff Walker
14
63
1.78 7.1 94%
 TEAM TOTALS 34 149 1.92 6.4 92%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Matt Dunstone
2
9
1.00 5.0 90%
3:  Braeden Moskowy
2
7
1.50 1.7 72%
2:  Catlin Schneider
8
26
1.88 4.6 68%
1:  Dustin Kidby
16
70
1.50 4.0 90%
 TEAM TOTALS 28 112 1.58 4.0 82%

Shot Tracker: (All HITS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Brad Gushue
12
53
1.32 5.6 90%
3:  Mark Nichols
10
36
2.16 6.0 75%
2:  Brett Gallant
6
27
1.54 5.0 93%
1:  Geoff Walker
2
9
1.50 5.0 92%
 TEAM TOTALS 30 125 1.66 5.6 86%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Matt Dunstone
13
56
1.62 3.8 88%
3:  Braeden Moskowy
14
50
1.72 3.1 74%
2:  Catlin Schneider
8
40
1.42 4.2 100%
 TEAM TOTALS 35 146 1.62 3.6 86%

Event Statistics

Brad Gushue
Games: 7  
Record: 4W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 1L  
PF/G: 7.50  
PA/G: 5.77  
Hammer Efficiency: 0.48  
Steal Defense: 0.12  
Force Efficiency: 0.61  
Steal Efficiency: 0.22  
Matt Dunstone
Games: 7  
Record: 6W - 1L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 3W - 1L  
PF/G: 7.55  
PA/G: 5.09  
Hammer Efficiency: 0.41  
Steal Defense: 0.15  
Force Efficiency: 0.53  
Steal Efficiency: 0.27  

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Kim Final
Rocque (7)
Vaughan Final
Sinclair (6)
Hudyma Final
Stubbs 11  (8)
Sherrer Final
Silvernagle 11  (8)
Fujisawa Final
Daniels (8)
Wilson Final
Brown (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Maerki 9th
Sturmay
Howard Final
Pahl (7)
Gempeler Final
Cross (7)
Wenzek Final
Hess (7)
Park Final
Tardi (4)
Meachem Final
Whyte (7)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin 7th
Jones/Laing
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST Final
LAT 10  (EE)
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑