World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Dec 11 -- 8:30pm NT
Muirhead Final
Team Scheidegger (8)
Fleury Final
Wrana (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Dec 11 -- 8:30pm NT
Koe Final
Paterson (5)
Gushue Final
Dunstone (7)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

USA Junior Women's Qualifier #1

Nov 8 - 10, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Score 
Samantha Jones
Endeavor, WI
     0  1  0  1  0  0  1  1  X    4  
Ariel Traxler
Fairbanks, AK
   2  0  1  0  0  2  0  0  X    5  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
No Photo
Samantha
Jones
Third:
No Photo
Abigail
Marquardt
Second:
No Photo
Elizabeth
Vorpahl
Lead:
No Photo
Anna
Armstrong
Skip:
Player Photo
Ariel
Traxler
Third:
Player Photo
Elizabeth
Janiak
Second:
No Photo
Katherine
Gourianova
Lead:
Player Photo
Elizabeth
Cousins

Event Statistics

Samantha Jones
Games: 5  
Record: 3W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 7.50  
PA/G: 7.25  
Hammer Efficiency: 0.19  
Steal Defense: 0.13  
Force Efficiency: 0.36  
Steal Efficiency: 0.33  
Ariel Traxler
Games: 5  
Record: 4W - 1L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 1L  
PF/G: 7.69  
PA/G: 5.64  
Hammer Efficiency: 0.38  
Steal Defense: 0.05  
Force Efficiency: 0.62  
Steal Efficiency: 0.25  

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Dec 11 -- 8:30pm NT
Muirhead Final
Team Scheidegger (8)
Fleury Final
Wrana (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Wed, Dec 11 -- 8:30pm NT
Koe Final
Paterson (5)
Gushue Final
Dunstone (7)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑