USA Men's Challenge Round
Curling Scores
USA Men's Challenge Round
Jan 2 - 5, 2020
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Nicholas Connolly Seattle, WA |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | ||||||
| Luc Violette Lake Stevens, WA |
![]() |
0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 9 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Nicholas Connolly
| Games: | 7 |
| Record: | 3W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 8.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Luc Violette
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.13 |
| PA/G: | 6.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.71 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Nicholas Connolly
Luc Violette
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Nicholas Connolly | ||
| Luc Violette | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















