Meridian Canadian Open
Curling Scores
Meridian Canadian Open
Jan 14 - 19, 2020
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Laura Walker Edmonton, AB |
![]() |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | ||
| Silvana Tirinzoni Aarau, SUI |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Laura Walker |
15 |
44 |
2.06 | 6.0 | 61% |
| 3: | Kate Cameron |
16 |
54 |
2.08 | 5.8 | 70% |
| 2: | Taylor McDonald |
16 |
72 |
2.08 | 6.0 | 95% |
| 1: | Nadine Scotland |
16 |
61 |
1.62 | 5.0 | 78% |
| TEAM TOTALS | 63 | 231 | 1.96 | 5.7 | 76% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Alina Paetz |
16 |
59 |
1.76 | 6.9 | 77% |
| 3: | Silvana Tirinzoni |
16 |
62 |
2.40 | 6.9 | 83% |
| 2: | Esther Neuenschwander |
16 |
53 |
2.04 | 5.6 | 69% |
| 1: | Melanie Barbezat |
16 |
71 |
1.32 | 4.4 | 90% |
| TEAM TOTALS | 64 | 245 | 1.88 | 5.9 | 80% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Laura Walker |
7 |
20 |
1.86 | 6.2 | 59% |
| 3: | Kate Cameron |
9 |
31 |
2.00 | 5.6 | 72% |
| 2: | Taylor McDonald |
8 |
35 |
1.76 | 6.7 | 91% |
| 1: | Nadine Scotland |
13 |
46 |
1.62 | 5.9 | 72% |
| TEAM TOTALS | 37 | 132 | 1.78 | 6.0 | 74% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Alina Paetz |
10 |
39 |
2.10 | 6.7 | 82% |
| 3: | Silvana Tirinzoni |
9 |
32 |
2.44 | 8.1 | 76% |
| 2: | Esther Neuenschwander |
6 |
21 |
2.00 | 5.6 | 74% |
| 1: | Melanie Barbezat |
15 |
66 |
1.34 | 4.7 | 89% |
| TEAM TOTALS | 40 | 158 | 1.88 | 6.1 | 82% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Laura Walker |
8 |
24 |
2.26 | 5.8 | 63% |
| 3: | Kate Cameron |
7 |
23 |
2.18 | 6.2 | 68% |
| 2: | Taylor McDonald |
8 |
37 |
2.40 | 5.4 | 99% |
| 1: | Nadine Scotland |
3 |
15 |
1.66 | 1.1 | 100% |
| TEAM TOTALS | 26 | 99 | 2.22 | 5.3 | 80% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Alina Paetz |
6 |
20 |
1.16 | 7.2 | 67% |
| 3: | Silvana Tirinzoni |
7 |
30 |
2.36 | 5.2 | 92% |
| 2: | Esther Neuenschwander |
10 |
32 |
2.06 | 5.7 | 67% |
| 1: | Melanie Barbezat |
1 |
5 |
1.00 | 0.0 | 100% |
| TEAM TOTALS | 24 | 87 | 1.88 | 5.7 | 76% | |
Event Statistics
Laura Walker
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.00 |
| PA/G: | 7.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.10 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Silvana Tirinzoni
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.23 |
| PA/G: | 6.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Laura Walker
Silvana Tirinzoni
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Laura Walker | ||
| Silvana Tirinzoni | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















