SaskTel Tankard Last Chance
Curling Scores
SaskTel Tankard Last Chance
Jan 20 - 23, 2022
|
| Draw Jan 22 - 10:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Matthew Drewitz Saskatoon, SK |
![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 | |||
| Shane Vollman Regina, SK |
0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | X | 10 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Matthew Drewitz
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.71 |
| PA/G: | 9.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Shane Vollman
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.94 |
| PA/G: | 8.72 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Matthew Drewitz
| Games: | 23 |
| Record: | 8W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.94 |
| PA/G: | 7.80 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Shane Vollman
| Games: | 13 |
| Record: | 5W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 8.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Matthew Drewitz
Shane Vollman
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















